Преди да се превърне в подправката от щандовете в магазина, шафранът преминава през дълъг процес на обработка и затова и цената му е по-висока от тази на останалите подправки. Шафранът се произвежда от изсушените близалца на есенни култивирани минзухари, като във всеки цвят има по три близалца, които трябва да се извадят ръчно.
Това е смъртоносната доза КАНЕЛА. Много внимавайте с тази подправка!
Всяко влакънце съдържа в себе си химични вещества, вкус и аромат, които се освобождават при стриване и въпреки че на външен вид подправката е червена, всъщност цветът, който изпуска, е жълт.
Шафранът – Царят на подправките в кухнята
Царят на подправките има силен специфичен аромат, затова ако решите да овкусите нещо с него, трябва да сте много внимателни с дозите - той не обича да се комбинира с други подправки и винаги се налага над тях. Използва се най-вече в източната и средиземноморската кухня, но е и особено популярен сред сладкарите и участва в направата на бисквити, кексове, сладкиши, кремове, мусове.
Когато купувате шафран, гледайте той да е мек на допир, добре изсушен, със силен аромат и червен или оранжевеещ цвят. Съхранявайте шафранът на сухо, тъмно и хладно място, за да запази качествата си по-дълго време.
БЯЛ ПИПЕР: Подправката, която трябва да намери място в кухнята ви
Лечебни сили
Освен като отличен помощник в кухнята, шафранът действа и като невероятно лекарство. С лечебните си сили подправката надвива стомашните болки, настинката и дори съдейства за лечението на астмата. Острата кашлицата също не представлява проблем за него, а заради съдържанието на кроцин подправката стимулира черния дроб. Страхотен имуностимулатор е!