Бъдни вечер в православната църква е подобна на римокатолическата. Разбира се, менюто за Бъдни вечер е малко по-различно в зависимост от региона и богатството на къщата. По традиция православната трапеза на Бъдни вечер трябва да включва ястия от боб, зеле, гъби, ориз, жито, питка, ядки и сушени плодове.
Традиционна православна Бъдни вечер
Тъй като менюто на Бъдни вечер идва от праславянските, предхристиянски времена, това, което е на православната трапеза, е много подобно на менюто на католическата трапеза. Много обичаи, включително традиционното меню за Бъдни вечер, идват от онези времена. В домовете на най-вярващите и спазващи традицията от древхи времена, масата е покрита с бяла покривка, постлана със сено. В четирите ъгъла на масата се поставят луковици чесън, за да прогонят злите духове. Трапезата на Бъдни вечер включва постни ястия, съобразени със строгите правила на православното християнство. Това са ястия без месо и без млечни продукти.
Още: Постни сарми с гъби: С тази рецепта ще оберете точките на Бъдни вечер
Православна Бъдни вечер - ястия
В България менюто се състои от нечетен брой постни ястия. Те обикновено са традиционните сарми, боб чорба, печен боб, пълнени чушки, ядки, сушени плодове, жито и питка, която се разчупва от най-възрастния на трапезата.
В повечето случаи в нея се поставя паричка. Вечерята е придружена от червено вино или ракия. Този ден е последният от Коледните пости и на следващия ден е разрешена консумацията на месо.
Още: Най-вкусните зелеви сармички за Бъдни вечер?
В някои славянски страни на трапезата се оставят две празни места, което е препратка към Мария и Йосиф, които търсели подслон във Витлеем. В праславянската традиция е имало място за скитник, защото славяните са вярвали, че гостът на Бъдни вечер носи късмет.
Какво символизират различните ястия?
Питка - символ на храната
Чесън - символ на здраве
Още: Вареното жито за Бъдни вечер, което домакините не спряха да обсъждат
Сол - символ на изобилие
Мед - символ на сладост и късмет
Традиции, свързани с вечерята на Бъдни вечер
Още: 12 съвета, с които да избегнете качването на килограми по време на празниците
1. По време на ядене не е било позволено да ставате от масата или да говорите твърде високо или много.
2. На трапезата се остава дълго, за да е сигурно, че изпращаните магически послания ще се сбъднат. Ако някой трябва да стане по-рано, добре е да ходи приведен, като отрупано с плод дърво.
3. Бъдникът гори цяла нощ в огнището и огънят се пази да не угасне. На сутринта се гледа дали въглените са изгорели. Колкото повече пепел има, толкова по-голямо ще е плодородието.
4. Вечерята трябва да започне рано, за да узреят по-рано житата.
5. Всички ястия от трапезата се прекадяват с тамян, като това се прави от най-възрастния в къщата или домакинята. Според народното схващане прекадените храни, трапеза и предметите около нея придобиват особена магическа сила. Прекадяването се осмисля като обредно действие за предпазване и прогонване на злите нечисти сили от дома и домашните животни.