Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Бичът на българите" - кой норвежки крал е наречен така?

24 март 2024, 20:13 часа

Днес ще разкажем историята на разорителя или бича на българите - норвежкият вожд Харалд Хардрада, останал в историята с жестокостта си. Открийте повече за бъдещия норвежки крал и неговата свързаност с България.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Кой е Харалд Хардрада - бичът на българите

Харалд Хардрада е син на норвежкия конунг от рода на първия им крал. Участва в династична борба за власт, която губи. Това го принуждава да напусне родината си. Заради своите бойни умения, той поема командването на собствен викингски отряд, който става част от ромейската войска през 11 век. Тук идва връзката му с българите. В предишна статия споменах за слепия български цар - Петър Делян, който почти освобождава България през 1040 г. Въпреки че е предаден и ослепен от Алусиан, Петър Делян успява да запази контрола върху своята армия. Тогава против него се обединяват самият византийски император и неговият специален викингски отряд, воден от Харалд Хардрада. Това се случва по време на Островската битка, която слага край на българските надежди за въстановяване на страната.

Островската битка - Слепият цар срещу Разорителя на българите

Въпреки че е сляп, Петър Делян е близо до победата в битката. Българите успяват да пробият ромейските линии, въпреки че са значително по-малочислени и принуждават византийските войски да се оттеглят. На ръба на поражението се появява Харалд Хардрада. С помощта на своите опитни викинги той успява да мобилизира останалите си войски и да отблъсне атаката на българите. По същество нито една от страните не спечелва битката, но Харалд успява да спаси Византия от сериозна загуба, която вероятно би довела до освобождаването на България.

Резултатите от тази битка са в полза на империята, тъй като тя разполага с по-големи резерви и може да се справи с големите загуби, докато Петър Делян действа с ограничени сили. В последващите сражения, в скандинавските саги се описва как Харард пленява и предава Петър Делян на императора. По-скоро изворите показват, че това не е вярно, но е част от легендарния образ на викинга. Въпреки това е известно с голяма вероятност, че Харард и неговите варяги (викинги) опустошават българските градове в днешна Северна Македония, включително разрушавайки гробницата на цар Самуил в църквата "Свети Ахил". Техните действия са толкова разрушителни, че карат българските въстаници да се предадат, за да предотвратят пълно унищожение на всички български градове. Харард е известен като "разорителят на българите" или "бичът на българите" поради мащаба на разрушенията, които оставя след себе си.

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов

Какво се случва с Харард след българите

Използвайки своята слава от военните постижения във Византия, включително победите над българите, Харалд се завръща в родината си Норвегия през 1045 година. Там налага на местния крал да го направи съвладетел. През 1047 година става самостоятелен владетел. Води дълга война с датчаните, продължила цели 15 години. Тя приключва през 1062 година, когато двамата владетели взаимно се признават. Неговата алчност не е уталожена и той претендира за трона на Англия. Извършва десант на острова, като първоначално има успех, но в решаващата битка при Стамфорд Бридж, англичаните нанасят поражение на норвежците и убиват Харалд. Така приключва земния път на този забележителен (не и за нашата история) викинг.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Христина Христова
Христина Христова Отговорен редактор
Новините днес