Празникът, посветен на Архангел Михаил, се нарича по-често Архангеловден. Православната църква го чества на 8 ноември. На тази дата е обичайно да се ходи на църква за празнична молитва. Тези, които нямат такава възможност, могат да се помолят на св. Михаил у дома.
Вярващите молят светеца за помощ за изцеление от болести, защита от неправда, зли и недостойни хора и укрепване на духовната сила. Той също така се смята за покровител на корабите и полковете, така че те се молят на Архангел за защита по време на дълъг път.
Голям църковен празник иде утре, 8 ноември - спазват се редица традиции и обичаи
Добре е в този ден да се помирите с тези, с които имате отдавнашна неприязън, да дадете милостиня. Също така на Архангеловден има обичай да се пекат баници и да се сяда на трапезата с близки и съседи.
Но на празника има и забрани, нарушаването на които може да донесе беди и нещастия.
Забрани на Архангеловден
На този ден не може:
- да работите;
- да режете, да кълцате с нож или остри предмети;
- да псувате, да мамите, да ругаете, да обиждате някого;
- да пиете алкохол.
Забранено е да се изхвърля храна след празника - трябва да се даде на бедните, в противен случай можете да си докарате бедност. Също така, според едно от народните суеверия, не трябва да се мие косата на празника - така можете да "отмиете" ума си.
В деня на празника вярващите се страхуват да не съгрешат, за да не разгневят светеца - в противен случай, както казват хората, „ Архангел Михаил ще започне да наказва“.
История на празника
Появата на празника е повлияна от чудо. Свързва се с храм, който е построен през четвърти век на името на Архангел Михаил близо до град Хиераполис. Той е бил построен е в знак на благодарност за изцелението на нямо момиче. Близо до църквата има лековито изворче. Архангел Михаил се явил в съня на бащата на детето и казал, че ако пие вода от извора, ще придобие дар слово. Така и станала. Признателният баща на семейството и близките му веднага се покръстили и издигнали храм в памет на чудото, дадено от архангела.
Езичниците искали да унищожат храма и служилия там проповедник Арихип. Според легендата невярващите свързали две планински реки в едно русло и насочили течението към църквата. Архип се помолил на архангел Михаил да избегне бедствието.
Архангел Михаил се издигна в Хиерапол и използва жезъла си, за да отвори широка пропаст в планината. Той заповяда на водите на кипящия поток да се втурнат натам. И така, храмът останал непокътнат, но езичниците избягали в ужас. Свети Архип и други християни благодариха на Господ и Архангел Михаил за чудото.