Приготвянето на вкусни ястия съвсем не е толкова лесно, колкото изглежда отстрани. Всеки готвач с дългогодишен опит ще потвърди, че кулинарията си е цяла наука.
Колкото и добри да сме в нещо, все някога можем да допуснем грешка. Все пак сме живи хора и това е съвсем нормално.
Дори и на най-добрите готвачи им се е случвало да пресолят супата или някое друго ястие.
Още: Как да разберем, че прекаляваме със солта?
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Понякога допускаме тази грешка съвсем несъзнателно, без да се замисляме какво количество сол добавяме към ястието. Друг път преценката ни не е точна. Всъщност няма никакво значение как и защо сме пресолили супата, по-важно е да знаем трикове, с които да коригираме вкуса ѝ.
От край време съществуват хитрини, които ни помагат да спасим не само ястието в тенджерата, но и да не хвърляме труда си на вятъра.
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Хубаво е всяка домакиня да знае тези малки тънкости, ако иска да радва всички на трапезата и всеки път да бъде обсипвана с комплименти по повод вкусните блюда.
Нетърпеливи сме да споделим с вас тези малки кулинарни тайни, затова няма да се улисваме в празни приказки, а ще преминем по същество.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Още: Рецепта: Божествени солени еклери с невероятно вкусен пълнеж
Как можем да спасим солената супа?
Да, солената супа е грешка, която трудно се поправя, но всичко е възможно, стига да имате правилните съвети под ръка.
И сами знаете, че веднъж добавена към ястието, солта няма как да бъде премахната. Има обаче няколко начина за коригирането на вкуса.
Ето ги и тях:
Още: Яде ли ви се сладко и солено - ето какво означава това
Готвачите са на мнение, че най-лесният начин е да добавим още вода към супата и да я оставим за известно време на котлона да покъкри. Не винаги обаче този начин се оказва полезен. Възможно е допълнителното количество вода да развали вкуса на ястието и след това то да не бъде приятно за похапване.
Платнената торбичка с ориз е тайна, която знаем от нашите баби. В миналото те често са си служили с точно тази хитрина. Ако ястието на котлона е прекалено солено, взимат платнена торбичка, пълна с ориз и я връзват много здраво. Слагат я в тенджерата. Когато оризът се свари, премахват торбичката. Оризът поема солта и коригира вкуса на гозбата.
Съществува още един лесен трик. Става въпрос за щипка – две захар. Добавете към ястието и опитайте. Не е изключено грешката да бъде поправена.
Целият картоф върши чудеса, когато става въпрос за пресолена супа. Слага се в тенджерата да поври за половин час, след което се отстранява. Почти сигурно е, че зеленчукът ще реши проблема с вкуса на супата.
Пробвайте някои от тези начини. Сигурни сме, че ще откриете правилната формула за вашата гозба.