Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако розата съхне пред очите ви, определете от какво страда

14 ноември 2024, 21:00 часа

Здравата роза е радостта на градинаря. И няма как да не е така. Тъжно е, когато грижите му отидат на вятъра и розата повехне.

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Как да диагностицираме болестта на розата

Всеки градинар се стреми да има само здрави растения в градината си. Желаното обаче не винаги съвпада с реалността. Дори и при добра грижа, розите могат да изглеждат депресирани. Редовното поливане и торене не помагат и розите започват да увяхват пред очите ни. Опитни градинари споделят как да се научите да разбирате причините за розовите заболявания и правилно да идентифицирате болестите и вредителите.

Още: Кога и как да подхранвате розите през есента?

 

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Брашнеста мана. По листата, стъблата и пъпките се появява кадифено бяло или синкаво покритие. В повечето случаи катерещите рози страдат от това заболяване. 

Каква профилактика и третиране да изберем: изберете устойчиви сортове, мулчирайте насажденията, за да поддържате влажността на почвата и пръскайте с биологични продукти.

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Червен паяк акар. По листата се появяват полупрозрачни или бледожълти петна. По долната страна на листата и по дръжките се вижда тънка паяжина. 

Още: Йерихонска роза - какво е нужно за нейното правилно отглеждане

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме

Каква профилактика и третиране да изберем: редовно поливане, в случай на масивна повреда - пръскане с биологични продукти, както и третиране със специални препарати.

Гъсеници, охлюви и охлюви. Тези и подобни вредители с удоволствие се хранят с млади розови листа, като ги изгризват напълно или само меките части. Растенията отслабват и губят своите декоративни свойства. 

Каква профилактика и третиране да изберем: редовно плевене, разкопаване на почвата, проверка на растенията и събиране на вредители, използване на биологични продукти.

Вируси. Розите могат да бъдат засегнати от няколко вида вируси, но мозаечният вирус е особено често срещан. Признаците му са бели или жълтеникави петна и ивици с неправилна форма по листата. Този вирус се разпространява чрез смучещи насекоми.

Още: Не изхвърляйте листенцата на розата, когато паднат – ето какво да направите с тях

Каква профилактика и третиране да изберем: за съжаление няма ефективни средства, така че растението ще трябва да бъде изкопано и изгорено, а мястото за засаждане трябва да бъде дезинфекцирано. Има доказателства, че вирусните заболявания се потискат от невен, засаден между розите, така че можете да опитате да сеете билки.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес