Хавлиените кърпи са покупка, която използваме дълго време и ежедневно, затова е добре да инвестираме в качеството на продукта, за да останем доволни и да ги използваме възможно най-дълго. Но не винаги всичко се свежда до качеството, ако те не се поддържат и изпират правилно, много бързо могат да придобият износен вид. Ако също така не ги подреждате и прибирате правилно, не се чудете защо са толкова смачкани. Днес ще ви „отворим очите“ за грешките, които може би допускате.
Още: Как се нарича дума, която се чете еднакво и в двете посоки?
Още: Феноменът епигенетиката: Как среда и начина на живот променят гените ни
Не използвате подходящ перилен препарат
Много хора грешат, като използват само един вид перилен препарат за всички видове облекло, което имат. Много по-различно е усещането при бельото и кърпите за пране, които се докосват до най-интимните ни части и трябва да са добре изпрани. Отделните препарати за тях ще ги направят по-меки и ще запазят материята им по-дълго като нова. Съветваме ви да изберете препарат със силно дезинфекциращо свойство.
Изпирате ги със студена вода
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 8 април /валутен калкулатор/
Тъй като в хавлиените кърпи има шанс да се развият бактерии и микроорганизми, не е препоръчително да ги измивате само със студена вода. А дори напротив – с подходящ антибактериален препарат и на по-висока температура. Студената вода не е способна само по себе си да отстрани голяма част от петната и нечистотиите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 8 април, от Радой Ралин
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 8 април 2025
При прането използвате омекотител
Омекотителят е предпочитан от много, но може би конкретно за хавлиените кърпи не е подходящ вариант. Особено ако не сте сигурни в чистотата им – ако са сериозно замърсени, не добавяйте такъв препарат. След него кърпите ще са намачкани и ако са били замърсени, видът им няма да е пухкав и мек. Това се получава от наслагването му по мръсните тъкани, разпространяването на бактерии и довеждането до лоша миризма.
Не разпределяте правилно прането си
Още: 8 април 2025: Какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Изследователи класираха най-честите причини за раздяла: Използването на емотикони е сред тях
Както вече споменахме, добре е за отделните видове дрехи да използвате отделни перилни препарати. Тук идва моментът и на правилното сортиране – знаем, че отделяме белите от цветните дрехи, а е още по-добре, ако започнем да ги сортираме и по вид на тъканта и предназначението. Например не е удачно да изпирате заедно хавлиените кърпи и дънките си, заедно със зимни якета. Хавлиените кърпи изпирайте с бельото, а дрехите отделно. По този начин всички дрехи ще изглеждат добре, а и ще са изпирани с подходящия за тях препарат.
Изпирате дрехите си с твърда вода
Това не зависи изцяло от вас, но можете да подобрите състоянието на водата, като добавите омекотител за вода или прибавите дестилиран оцет в последния цикъл на изпирането. Твърдата вода прави кърпите да изглеждат намачкани, не са толкова меки и не изглеждат току-що изпрани.