Абортът е прекъсване на бременността преди 22-рата седмица.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Предизвикан и спонтанен аборт – прилики и различия
Ако абортът се случи преди дванадесета седмица от бременността, говорим за изкуствен аборт. Ако абортът се направи преди двадесет и втората седмица, това е късно предизвикан аборт. Тогава той е стационарна операция, извършвана от акушер-гинеколог.
Причини за аборта
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Законът дава възможност на жената самостоятелно да реши дали да направи аборт, или не. Криминалният аборт обаче е наказуем. Има основателни причини за прекъсване на бременността и те може да са както здравословни проблеми на майката, така и социални, или физическа невъзможност за отглеждане на детето.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Методи за аборт
1. Вакуумна аспирация. Извършва се в период от не повече от пет седмици. Представлява специално електрическо засмукване, при което яйцеклетката се отстранява.
2. Медицински аборт. Извършва се за период от не повече от осем седмици. При този метод е необходимо да се приемат лекарства, които насърчават спонтанен аборт.
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
3. Медицински аборт (класически). Класически аборт се прави за период не повече от дванадесет седмици.
В този случай плодът се отстранява хирургично.
Определяне продължителността на бременността
Прието е да се брои гестационната възраст от първия ден на последната менструация.
Необходимо е да се направи и диагностичен преглед, за да се определи точно продължителността на бременността.
Най-надеждният начин за изясняване на термина е ултразвукът. Въпреки това с помощта на ултразвук е възможно да се установи само акушерският период, който е с две седмици по-дълъг от очаквания период от началото на оплождането. Оплодената яйцеклетка може да се види още на четвъртия ден след закъснение на цикъла с помощта на вагинална сонда. Ембрионът може да се разгледа още на седмата седмица от бременността и тогава започва регулиране на пулсацията на сърдечната област.
Последици от аборта
Абортът е намеса в нормалното протичане на естествения природен процес. В резултат на това често се стига до усложнения. Най-сериозните последици настъпват след кюретаж. Той може да доведе до изтъняване (перфорация) на стените на матката и дори до нейното разкъсване.
По-чести последствия от аборта са: кървене, увреждане на шийката на матката, обостряне на хронични гинекологични заболявания, емболия (запушване на кръвоносните съдове от кръвни съсиреци). Често по време на аборт яйцеклетката не излиза напълно, така че процедурата трябва да се повтори, което увеличава риска от усложнения.
Съществуват и случаи на инфекция в маточната кухина, тогава се говори за инфектиран аборт. Това се случва главно не поради небрежност на акушер-гинеколозите, защото операцията се извършва със стерилни инструменти, а защото матката става уязвима към инфекции, които попадат в нея чрез вагината.
Предвид възможните негативни последици от медикаментозния аборт нехирургичните методи са за предпочитане. Цената на такива, разбора се, е по-висока, но очевидно не си струва да се пести за сметка на здравето на репродуктивната система.