На 9 ноември, в православния календар е празник, почитащ паметта на преподобна Матрона Константинополска и св. Теоктиста.
История на празника
Св. Матрона е родена в Източната Римска империя през 392 г. В ранна възраст момичето било дадено за жена на богат мъж. Когато на семейството се родила дъщеря, съпрузите се преместили в Константинопол. Там Матрона започнала често да посещава църквата, да се моли и да иска прошка за греховете си. Там тя се запознала със старейшините Евгения и Сузана. Впоследствие Матрона се подстригала и отишла във Васиевия манастир, но под прикритието на евнух запазила мълчание.
Голям църковен празник иде утре, 8 ноември - спазват се редица традиции и обичаи
Веднъж монах Васиан сънувал, че младият евнух е жена. На следващата сутрин той извикал Матрона при себе си и започнал да й задава въпроси. Жената му разказала всичко и го помолила за защита от мъжа й. След това Матрона е изпратена в манастира Емес, където в крайна сметка става наставник.
Също така на 9 ноември църквата почита преподобна Теоктиста, която била християнска монахиня, живяла сама в село Митимние (територията на съвременна Гърция). Тя била известна с дълбоката си вяра и религиозни подвизи.
В младостта си, на осемнадесет години, Теоктиста решила да посвети живота си на служение на Бога и се отдала на монашески живот. Животът й е пример за аскетизъм и преданост към християнските ценности. Преподобна Теоктиста се отличавала с мъдрост и способност за дълбока молитва, което я направило важна фигура в религиозния живот на нейното време. Тя е била почитана не само заради личните си духовни постижения, но и заради влиянието си върху другите.
Какво трябва и не трябва да се прави на празника?
На този ден трябва да се извините на близките и на приятелите си, ако сте ги обидили с нещо или сте предизвикали конфлик.
Много е важно на 9 ноември да имате добри отношения със семейството си. Също така е важно да помогнете на някой в нужда, така че никога да не се окажете в същото положение.
Нашите предци вярвали, че на този ден е добре да се раздадат непотребни вещи на нуждаещите се, защото са вярвали, че тези вещи задържат болката, проблемите и унинието у дома.
От древни времена предците ни са правили гадания през този ден за времето. Ако мъглата се вдигне късно, това е знак за мразовита зима. Снежното и облачно време е предвестник на студен май.