Често в кухнята си държим неща за всеки случаи, които да използваме при нужда. Някои то тях обаче могат да застрашат здравето ни, а други просто заемат място. В тази статия ще ви споделим 9 неща, които да махнете от кухнята си.
Още: Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?
Още: Църквата почита голяма светица на Бъдни вечер - ето кой има имен ден
Найлонови торбички
Във всяка кухня има поне един шкаф, който е пълен с найлонови торбички. Те най-често се използват за увиване на хранителни продукти, които да съхраним или пък за изхвърляне на боклук.
Изхвърлете тези торбички, особено ако сте ги използвали преди, тъй като те са същински развъдник на бактерии. Освен това найлонът съдържа бифенол А, което е канцерогенно съединение, намесващо се в дейността на ендокринната система.
Още: Какво е сумак и в коя ястия може да го добавим
Още: Не само Бъдни вечер - ето какъв църковен празник е утре
Издраскани дъски за рязане
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Независимо дали са дървени или пластмасови дъски, ако са много надраскани – мястото им е в коша. Причината е, че в тези пукнатини се развиват бактерии, а и те няма как да бъдат почистени. Поради това е и препоръчително да ги сменяте често.
Стара замразена храна
Замразената храна не е вечна и само защото е такава, не можете да я държите със седмици и след като я размразите да я консумирате спокойно. Тя също се разваля, а също така губи и вкусовите си качества.
Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад
Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло
Менюта за вкъщи, сосове и добавки
Когато поръчваме храна за вкъщи, заедно с нея идват и сосове, както и менюта за следваща поръчка. Често имаме навика да не отваряме добавките, с намерението да ги използваме по-нататък. Изхвърлете ги, защото тяхната трайност е кратка. Менютата са мръсни, а и не са особено екологични. Рециклирайте ги или ги изхвърлете в контейнер за хартия. Винаги можете да научите за новите промоции онлайн.
Контейнери за многократна употреба
Съгласни сме, че е удобно да съхранявате в тези контейнери сосове и други неща, особено ако те трябва да имат дозатор. Те обаче са направени от пластмаса, която е вредна за здравето ви. Освен това, накрайниците са доста често замърсени и развъдник на бактерии. Да не говорим, че и самите сосове прекарват дълго време в хладилника.
Надраскани съдове
Съдовете, които са с покритие против залепване, са най-опасни. Когато тяхното покритие се надраска, то директно попада в храната. Тези покрития обаче са канцерогенни и е хубаво да използвате съдове, които нямат такива неща. Да, неудобно е за миене, но веднъж надраска ли се такова покритие – изхвърляте целия съд, а това се отразява на бюджета ви.
Стари подправки
Имате стари подправки, които не използвате от дълго време в шкафа си? Най-добре ги изхвърлете, ако са повече от 1 месец там. Причината е, че в тях се развъждат лаври на насекоми, а и вкусовите качества също се губят.
Стари препарати
Всяко домакинство има един флакон, който седи от месеци в шкафа. Препаратите за почистване също имат своята трайност и най-често тя е между 12 и 18 месеца. Ако имате такъв препарат и не помните кога за последно сте го използвали – изхвърлете го.
Стари пластмасови кутии
В тях също се развиват бактерии и различни гъбични организми, които навлизат в храната и вредят на вас и семейството ви. Поради тази причина е добре да се отървете от такива кутии, ако ги имате.