Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

9 начина да имате пари, дори и заплатата ви да е ниска

04 август 2016, 10:34 часа

Шестцифрено наследство или високо платена работа може и да ви поставят сред онзи 1% на милионерите, но малките неща – като вашите финансови навици например, са тези, които наистина имат голямо значение. Правилното управление на личния ви бюджет ще ви помогне да оставите стреса, породен от финансови несгоди, в миналото.

Средната сума, която повечето хора заработват през целия си живот, е повече от 1 милион, но това не означава, че всеки един от тях става милионер. Как човек харчи тези пари е ключът към финансовата стабилност и просперитет. Всеки може да направи малки промени в разпределението на доходите си, които да окажат огромно влияние върху бъдещото му финансово състояние. Вижте кои са тези промени според запитване на Business Insider, проведено сред финансови експерти.

Променете начина си на мислене. След като платите всички данъци и сметки, портфейлът ви започва да изглежда леко анемичен и последното нещо, за което мислите в този момент е да спестявате. Но истината е, че ако искате да имате заделени пари в един бъдещ момент, трябва да отделяте по малко от всяка заплата. Съветът на експертите е да промените вашите възприятия за спестяването и да обърнете реда на приоритизиране по следния начин: спестявания за постигане на личните ви цели първо, плащане на сметки и данъци след това и пари за харчене най-накрая. Друг капан в този ред на мисли е да си казвате „Ще започна да спестявам по-късно, не сега.“. Разделете се с този вреден навик веднага. Когато става дума за спестявания, имайте предвид, че не говорим за отделяне на половината от заплатата ви, а за малка сума, която няма да навреди на месечния ви бюджет. Важно в случая е постоянството.

Помислете къде се виждате в бъдещето. Представете си, че вече имате събрани парите, които искате, и реализирате целта, за която са били предназначени. Точно както спортистите си представят, че поставят нов световен рекорд отново и отново. Визуализацията на постигнати цели е много силен мотиватор. Специалистите съветват да си направите минимум пет годишен план с реални очаквания за резултатите от спестяванията през това време. Много важен аспект от тази петилетка е да си поставите конкретни цели, които да изпълните след края на периода – вноска за нов дом, нов автомобил или дълго обмисляно пътуване например.

Измислете си собствени трикове за насърчаване на спестовническите си нагласи. Какво би станало, ако не похарчите маса пари за онази маркова чанта или за лъскавия часовник, който сте харесали на витрината в магазина? Отговорът е нищо. Нищо няма да се промени в живота ви, ако ограничите покупките на предмети, които реално не са ви жизнено необходими, а просто прищевки. Можете да си създадете собствени финансови правила за пазаруване, като например да не давате повече от 20 лева за чанта. Познати още като „евристика“, тези правила ще ви помогнат да намалите изборите, които правите всеки ден. Финансовите съветници смятат, че усвояването на подобни правила води до изграждане на здравословни финансови навици.

Кои са останалите начини четете в Expert.bg!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Александър Коларов
Александър Коларов Отговорен редактор
Новините днес