В думата „спестявания“ хората често виждат само строги ограничения: не купувайте нищо, само минимума. Но можете да спестите пари, като просто не ги харчите случайно. Говорим за триковете на пестеливостта.
1. Проверете фризера си
Страхотен и лесен начин да спестите пари и да не купувате твърде много е да проверите фризера си, преди да отидете до магазина. Често се случва просто да забравим продуктите, купени по-рано и скрити в чекмеджето.
2. Не преследвайте марките
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Рекламираните марки винаги струват повече. Но високата цена не е гаранция за качество. Друг ефективен начин да избегнете надплащането е да сравнявате продукти. Например съставът на продуктите или материалите на нещата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Правилото за спестяване 50/30/20: Как да го прилагате успешно?
3. Плащане в брой
Колко удобно е да носите банкова карта със себе си и винаги да плащате само с нея. Без да видите с колко пари разполагате, колко вече са похарчени и остават, рискувате да загубите всичко до последната стотинка.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
4. Потърсете в магазините за втора употреба
Често желанието да купите нещо ново за гардероба си възниква не от необходимост, а от прищявка. Имате какво да облечете, просто искате да облекчите стреса и да се зарадвате с нещо ново. И често дори не знаете какво искате. Магазините втора употреба ще ви помогнат да спестите пари и да бъдете психически удовлетворени.
5. Направете списък с хранителни стоки
Когато изтичате до хранителния магазин вечер след работа, гладни и уморени, рискувате не само да забравите какво трябва да купите, но и да хвърлите много ненужни неща в кошницата.
Седем лесни начина да спестявате пари
6. Гответе у дома и носете обяд на работа
В неистовия ритъм на живот, особено в големите градове, е трудно да намерите желание да стоите до печката вечер и да приготвяте вечеря или обяд за утре. Но точно този навик ще ви спести средства.
7. Не ходете гладни до хранителния магазин
Интересен факт, но ако решите да изпълнявате задачи на празен стомах, рискувате да се появите за лека закуска. Заради повишения апетит мозъкът ви буквално ще ви принуди да отидете до магазина и да разгледате по-отблизо нещо вкусно, мазно и калорично.
8. Понякога купувайте нещо скъпо
В допълнение към факта, че ще имате илюзията за „пълнота“ в лицето на изкушенията да купите нещо, вие също ще направите инвестиция в бъдещето. Понякога е по-добре да похарчите пари за нещо скъпо и качествено: оборудване, обувки, услуга. Тези разходи ще се изплатят в бъдеще, когато не се налага да плащате отново за преустройство или ремонт.
9. Не се срамувайте да питате
Има ситуации, когато нямате какво да облечете на вечеря или в гардероба ви няма подходяща чанта за среща. Вместо да тичате до търговския център и да купувате артикул за конкретен повод, помолете за него от приятелите или семейството си. Съгласете се, заемането на нещо за известно време е по-евтино от купуването на предмет, който използвате няколко пъти и след това хвърляте на далечния рафт на килера.