Преди Нова година е важно да имате време да направите основно почистване на дома, за да отпразнувате празника в чистота и комфорт.
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Разчистване на вашия апартамент
Почистването преди Нова година започва с подреждане на шкафовете и поставяне на нещата по местата им. Когато нещата ви пречат, това затруднява почистването и затруднява намирането на правилния предмет.
Още: 10 елемента от интериора, които трябва да се почистват често през зимата
Избърсване на праха
Когато всички предмети са поставени на местата им, преминете към борбата с праха. Първо свалете и изперете завесите. Няма смисъл да започвате почистването за Нова година с измиване на подовете, защото при почистване на горните рафтове мръсотията ще падне от тях и ще се утаи върху килима. Затова, когато правите общо почистване, работете отгоре надолу. Първо избършете полилеите и стенните аплици. След това измийте горната част на шкафовете. След това почистете горните рафтове и постепенно слезте надолу.
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Прахосмукачка в стаите
На този етап от новогодишното почистване също следвайте правилото за движения отгоре надолу. Започнете с почистване на вашата мека мебел. Отстранете и изперете одеяла и покривала. Отстранете калъфките от декоративните възглавници и ги изперете. Сега почистете диваните и фотьойлите с чист мебелен накрайник. Изчеткайте или почистете с прахосмукачка текстилните абажури на настолни и подови лампи.
Още: Как да се грижим за мека мебел, за да ни служи дълго?
Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Преминете към почистването на подовете.
Лайфхакове и съвети за почистване
- Отделете точно време за различните етапи на почистване на помещенията. Например 1 час за разчистване на шкафа и 15 минути за почистване на печката. Това ще улесни организирането на процеса.
- След почистване шкафовете и чекмеджетата в кухнята покрийте със силиконови подложки - те ще предпазят повърхностите от повреди, вода, прах и мазнини.
- Петната от чай и кафе по чашите могат да се измият с кората на лимон или портокал, ако първо ги потопите в сол.
- За да запазите хромираните повърхности блестящи, измийте ги с влажна микрофибърна кърпа, подсушете ги и намажете с малко бебешко олио.
- За да почистите тесни, труднодостъпни места, като фуги на первази или плочки, използвайте ненужна четка за зъби. Първо нанесете сапун или сода за хляб върху четката.
- Петна от мазнина от мека мебел или килим могат да бъдат премахнати с обикновен тебешир. Натрошете го и го втрийте в замърсеното място и оставете за няколко часа. След това почистете остатъците и изперете текстила.
- Има ефективни методи за почистване на фурната от мазнини. Например, можете да смесите 1 с.л. сол, 25 г сода бикарбонат и се разбъркват в половин чаша вода.
- Не е необходимо да използвате специална ролка за лепене, за да премахнете космите от домашни любимци. Също толкова ефективно е премахването на космите с помощта на гумени ръкавици. Поставете ръкавицата на ръката си и, прилагайки сила, я разтрийте по повърхността.
Правилният начин да чистите с прахосмукачка
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!