Понякога наричат депресията “чумата на 21-ви век”. Всъщност депресията е заболяване, което трябва да се лекува като всички останали болести. Първата стъпка към решаване на проблема е да осъзнаете, че сте в състояние на депресия, а не нещо друго. Ето няколко признака, които ще ви помогнат да разберете дали вие самите страдате от депресия:
1. Чувствате се уморени.
Липсва ви енергия, макар да не сте променили обичайния си ритъм на живот. Събуждате се и вече изпитвате изтощение.
2. Чувствате, че сте ненужни и не заслужавате да живеете.
Започвате да се усещате като ненужни. Може дори да ви минат мисли за самоубийство. Може би нямате страх от смъртта, защото не виждате смисъл в живота.
3. Имате проблеми с концентрацията и/или паметта.
Започвате да забравяте важни неща, не може да се сетите за имена или цифри. Изслушването на хора и четенето на книга са истински предизвикателства за вас, защото не може да се фокусирате.
4. Имате проблеми със съня.
Това може да е безсъние /инсомния/ или продължително спане. Дори и след дълго спане, се събуждате уморени и изпитвате отново желание за сън. Нямате енергия и ви се иска цял ден да прекарате в леглото.
5. Качвате килограми.
Изведнъж започвате да пълнеете. Развивате вълчи апетит и постоянно изпитвате глад, без значение колко много сте яли. Непрестанно се чувствате гладни.
6. Нищо не ви носи удоволствие.
Дори неща, занимания и хора, които сте обичали, не ви носят вече радост в живота. Постоянно сте отегчени, изтощени и нямате желание за никакво хоби, развлечение или среща с приятели.
7. Изпитвате тъга.
Постоянно се чувствате тъжни, угрижени и не може да посочите причина за това.
8. Имате проблеми със здравето.
изведнъж започвате да изпитвате болка, най-вече в ставите или гърба, както и проблеми с храносмилането. Нито една от тези болки няма лесна за обяснение причина и при тях не може да се прилага обичайното медицинско лечение.
Помнете, че да приемете някой от горните симптоми за депресия, трябва да се наблюдават постоянно.
Препоръки и лечение:
В зависимост от състоянието на пациента, препоръчва се среща с терапевт. Много помагат физическата активност, терапия със светлини, терапия с домашни любимци, електро- или магнитна симулация.
Много проучвания са посветени на превенция от депресия. При сезонните депресии /които се активират през студената и тъмна част на годината/ се препоръчва приемане на витамин D. Но никога не приемайте лекарства /дори и безобидни витамини/ преди консултация с лекар.