Зрението е безценен дар на природата. В разрез с това ние прекарваме часове пред екрани, не се храним добре, не се грижим за очите си. В резултат на това зрението намалява и възстановяването му може да се окаже изключително трудно. Но е по-добре да предотвратите проблема, отколкото да го коригирате.
Очите са свързани с мозъка. Следователно тяхното здраве зависи от функционирането на мозъка.
Тези прости стъпки ще ви помогнат да поддържате визията си.
1. Хранене.
Здравето на очите започва с това, което ядем. В допълнение към морковите, които са с високо съдържание на витамини, важно е да включите в диетичния си протокол:
· Спанакът, къдравото зеле и други зеленолистни зеленчуци са богати на антиоксиданти.
· Цитрусови плодове с висока концентрация на витамин С (особено портокали).
· Мастни сортове океанска риба (източник на омега-3 мастни киселини) - сьомга, риба тон, камбала.
2. Физическа активност.
Движението намалява вероятността от диабет тип 2, артериална хипертония, висок холестерол, които причиняват проблеми със зрението. Дори умерените упражнения значително намаляват риска от свързана с възрастта дегенерация на макулата.
3. Носенето на слънчеви очила.
UV радиацията уврежда протеина в очната леща, което може да причини катаракта. Затова се препоръчва да носите слънчеви очила не само през лятото и не само в слънчеви дни.
4. Хидратация
Очите отделят течност за поддържане на влага в конюнктивата - повърхностната мембрана - и предотвратяване на възпаление. Производството на слъзна течност намалява с годините, така че е важно да останете хидратирани. По-добре е да изберете капки за очи без консерванти.
5. Защита на очите от нараняване.
Професионалните наранявания на очите са чести. Поради това е необходимо да се използват предпазни очила, които предотвратяват до 90% от подобни наранявания.
6. Избягвайте цифровото напрежение на очите.
Стоенето пред монитори е изморително за очите: всички цифрови устройства излагат зрението на вредна синя светлина. Ето защо е важно да вземете мерки за защита на очите:
· Носете компютърни очила, за да намалите напрежението на очите.
· На всеки 20 минути правете упражнението: гледайте в далечината пред себе си за 20 секунди.
7. Направете очен тест.
Важно е да посещавате офталмолог веднъж годишно, за да следите състоянието на зрението.
8. Запознайте се със семейната история на здравето на очите.
Очните заболявания се предават по наследство, така че има смисъл да разберете какви проблеми със зрението имат/са имали членовете на семейството.