Киселините и болките в корема далеч не са единствените неприятни последици от системното преяждане. Избягвайте преяждането, за да не се натъкнете на последствията, които ще разгледаме по-долу.
Още: Какво никога НЕ се прави на Лазаровден
Още: 5 забрани за Лазаровден: Ето какво НЕ трябва да правите на празника
1. Наддаване на тегло и затлъстяване
Средно две трети от хората с преяждане са с наднормено тегло или затлъстяване. Излишните килограми носят своите здравословни проблеми, включително повишен риск от развитие на други заболявания като артрит, диабет и рак.
2. Тежест след хранене
Още: Нумерологичен хороскоп според датата на раждане за 12 април 2024
Още: Петър Дънов: Ако мисълта за даден човек никога не изчезва от съзнанието ви, знайте, че той ви обича
При редовно преяждане стените на стомаха постепенно се разтягат и съответно обемът на бъдещите порции ще се увеличи. Човек започва да консумира все повече и повече протеини, мазнини и въглехидрати, значително надвишаващи нормата. Стомашно-чревният тракт трудно усвоява такива обеми и това води до нарушена моторика, задържане на храна, подуване и тежест.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е съдбата ви в любовта според датата ви на раждане
Още: Защо задължително трябва да измиете прозорците преди Великден и как да го направите правилно
След преяждане: ето как най-бързо да облекчим стомаха!
3. Развитие на хранително разстройство
Преяждането причинява хранително разстройство (ЕД). Всяка година това заболяване става все по-належащ проблем. Строгите диетични ограничения най-често водят до сривове в диетата и след продължително гладуване човек яде много повече от необходимото. Той не може да спре да яде, след което се чувства като „слабак“. И поради това преяждане хората понякога сами провокират повръщане, така че храната, която ядат, няма време да се смила и да се съхранява като мазнина. Тук последствията ще засегнат не само стомашно-чревния тракт: солната киселина, навлизаща в устната кухина, корозира стените й и постепенно разрушава зъбния емайл, на лигавицата се появяват язви.
Още: Какви традиции задължително се спазват на Лазаровден?
Още: Какво да направите в навечерието на Великден, за да имате винаги пари?
4. Липса на ситост
На мозъка са му необходими около 20 минути, за да каже на тялото, че сте сити. Ако ядете набързо, този механизъм просто няма да има време да заработи. Съответно в тялото ще постъпи прекомерно количество калории и чувството за ситост няма да дойде.
Какво да направите, ако сте преяли
5. Депресия
Много хора, които преяждат, го правят, за да се почувстват по-добре или да подобрят настроението си. Но доста често храненето под стрес и настроението прерастват в преяждане. Това от своя страна ги принуждава да консумират висококалорични храни отново и отново, създавайки порочен кръг.
6. Сърдечни заболявания
Яденето на излишни мазни и сладки храни е двоен удар за сърцето. Когато сте с наднормено тегло, рискът от сърдечни заболявания се увеличава. Според учените е по-вероятно човек да има високо кръвно налягане, повишен холестерол и триглицериди. Има по-голяма вероятност да получите инфаркт.
7. Постоянна умора
Тялото изразходва значително повече енергия за смилане на големи порции. И ако това също е предимно въглехидратна храна, тогава има рязък скок на глюкозата, след което се чувствате летаргични и уморени. Редовното пренасищане отнема силите ви и дори след почивка енергията ви не се възстановява.
8. Диабет тип 2
Ако човек наддава на тегло от ядене на големи порции, той също повишава риска от развитие на диабет тип 2. Това е така, защото преяждането е модел, който може да включва неконтролирано хранене за около два часа. Ако това се случва редовно, метаболизмът на глюкозата може да бъде нарушен и може да възникне инсулинова резистентност.