Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

8 често срещани причини за метален вкус в устата

19 февруари 2024, 07:15 часа

Изпитването на метален вкус в устата може да бъде смущаващо и може да показва скрит здравословен проблем. Въпреки че причините могат да бъдат различни, има осем общи фактора, които допринасят за това специфично вкусово усещане.

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

Лекарства

Някои лекарства могат да доведат до метален вкус като страничен ефект. Лекарства като антибиотици, антихипертензивни средства и медикаменти, съдържащи метални йони, могат да променят вкусовите рецептори и да доведат до метален вкус.

Още: Тези 5 билки вършат чудеса за сухота в устата

Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Стоматологични проблеми

Здравни проблеми в устната кухина, като зъбни инфекции, гингивит или използване на метални зъбни пломби или протези, могат да допринесат за появата на метален вкус. Лошата устна хигиена също може да стимулира развитието на бактерии, което да доведе до променен вкус в устата.

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Експозиция на метали

Излагането на метали като мед, олово или желязо чрез източници от околната среда или професионално излагане може да причини метален вкус. Това е особено важно за хората, работещи в отрасли, в които излагането на метали е често срещано.

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Още: 8 причини, поради които се появява горчив вкус в устата

Бременност

Хормоналните промени по време на бременността могат да повлияят на вкусовите възприятия, което води до метален вкус. Това често е временно и се дължи на хормонални колебания, които оказват влияние върху вкусовите рецептори и състава на слюнката.

Стомашно-чревни проблеми

Някои стомашно-чревни заболявания, като киселинен рефлукс, гастрит или гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), могат да причинят връщане на стомашни киселини в устата, което води до метален вкус. Проблеми с черния дроб или бъбреците също могат да допринесат за промени във вкусовите усещания.

Още: На какво се дължи често да имате сладък вкус в устата?

Недостиг на витамини и минерали

Недостигът на основни хранителни вещества, особено на цинк, мед или витамин В12, може да доведе до промени във вкусовите възприятия, които да доведат до метален вкус. Дисбалансът на хранителните вещества може да повлияе на нормалното функциониране на вкусовите рецептори и на състава на слюнката.

Неврологични състояния

Някои неврологични заболявания, като епилепсия или мигрена, могат да доведат до промени във възприемането на вкуса. Променените сигнали от нервната система могат да повлияят на начина, по който вкусовите рецептори интерпретират ароматите, което води до метален вкус.

Още: Сухотата в устата е първи признак за следните заболявания

Дехидратация

Недостатъчната хидратация може да повлияе на производството на слюнка, което води до сухота в устата. Намаленият поток на слюнка може да засили усещането за метален вкус. Дехидратацията може да бъде причинена от различни фактори, включително заболяване, прекомерно изпотяване или недостатъчен прием на течности.

Въпреки че металният вкус в устата често е временен и доброкачествен, постоянните или тежки симптоми трябва да предизвикат посещение при медицински специалист. Идентифицирането и отстраняването на основната причина е от решаващо значение за ефективното лечение. Консултацията със зъболекар, лекар за първична медицинска помощ или специалист може да помогне за диагностициране на основния проблем и да насочи подходящото лечение, независимо дали то включва коригиране на лекарствата, справяне със стоматологични проблеми или лечение на основно заболяване.

Източник: Medicalnews

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес