Всички родители се стараят да бъдат перфектни с децата си и често се съмняват дали успяват. Дори и да не го съзнавате, може би сте добър родител. Ето няколко знака, които ще ви убедят в това:
1. Детето споделя проблемите си с вас.
Страхотно е, когато децата ви разказват за успехите и постиженията си. Но много по-важно е, ако умеят да ви споделят проблемите си. Добре е да умеете по естествен начин да ги накарате да говорят за тревогите си, да ги изслушвате и подкрепяте. Децата разбират, че има трудни ситуации в живота и няма нищо фатално да правят грешки.
Още: Чай от бял равнец: Ползи и вреди, които трябва да знаем
Още: Какъв църковен празник е на 20 януари - традиции и обичаи
2. Не смятате, че добрите оценки са всичко.
Ако детето има слаба оценка в училище, не бива да се страхува да ви каже. Уплашените деца често крият оценките от страх да не им се карат. Добрите родители обясняват на децата, че е важно да са добри в училище, но знанията, които получават са по-важни.
3. Уважавате личното пространство на детето.
Много родители мислят, че децата трябва да чукат на стаята им преди да влязат. Но те не винаги спазват това правило. Правилата в семейството трябва да са еднакви за всички. Уважавайте личното пространство на детето и то ще ви отвръща със същото.
4. Не критикувате.
Добрите родители не критикуват децата и не ги наричат глупави, дебели или мързеливи. Подобни думи ги правят несигурни за дълго време, може би завинаги. Подбирайте внимателно думите, казвайте им, че са ви разочаровали, но без да ги обиждате.
Още: Стихотворение на деня, 20 януари, от Евтим Евтимов
Още: Когато искате нещо, цялата Вселена се заговорва, за да ви помогне да го постигнете
5. Признавате грешките си и се извинявате.
Всички правим грешки: деца и възрастни. Много родители забравят, че не само трябва да учат децата си да се извиняват, но трябва те да им показват същото. Не се притеснявайте да признаете грешките си. Човек, който признава слабостите си, е силен.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
6. Не налагате своите интереси.
Децата трябва да правят нещата, които те харесват, а не тези, които вие харесвате. Страхотно е, ако бащата играе футбол, а синът му също харесва този спорт. Но може детето да предпочита музика или танци. Научете се да откривате талантите на децата си и да ги насърчавате да развиват способностите си.
7. Имате доверие в децата си.
Често се случва подобна ситуация: родител отива в училището и учителката започва да се оплаква от детето ви. Ядосаният родител не се опитва да изясни ситуацията, отива вкъщи и вдига скандал на детето. Но преди да крещите, по-добре попитайте детето за неговата версия. Може вината да не е в него, може то да има нужда от вашата помощ да се справи с тази ситуация.