Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

7-те най-мръсни места в кухнята и как да ги почистваме

13 септември 2021, 19:00 часа

Въображението ви може да се развихри с мисълта за бактериите, които дебнат във вашия дом. Но хората са склонни да гледат в грешна посока, когато става въпрос за борба с микробите в кухнята. Дезинфекцирайте тези седем скривалища възможно най-скоро.

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

1.            Хладилник

Вашият хладилник съхранява бактерии на някои изненадващи места. Дозатори за лед и вода, кутии за за зеленчуци, чекмеджета за месо и уплътнения на вратите са едни от най-мръсните места.

Използвайте дезинфектант, когато почиствате хладилника, измийте с бял оцет дозатора за вода и почистете и дезинфекцирайте ледогенератора и контейнера за лед. Ако вашият хладилник се нуждае от допълнителни грижи, помислете за наемане на услуга за почистване на уреда.

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

2.            Уредите на плота

Тези уреди се нуждаят от по-интензивно почистване, отколкото си мислите. Всъщност, ако не почиствате кафеварката и не дезинфекцирате уплътнението на блендера, можете да се изложите на риск от поглъщане на опасни бактерии.

Изпълнете цикъл с бял оцет и вода през вашата кафемашина и се справете с утайката с бял оцет и сода за хляб. Разглобете вашия блендер и измийте всеки компонент със сапун и вода. И не забравяйте да изключите уредите от контакта преди почистване.

3.            Плотове

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

Помислете за всички ръце, чанти и кутии, които кацат на плотовете ви през целия ден. Бързо изтриване няма да е достатъчно, за да почистите напълно повърхността и да предотвратите кръстосано замърсяване.

Дезинфекцирайте плотовете си ежедневно и ги оставете да изсъхнат на въздух.

4.            Мивката

Мивките изискват ежедневна грижа за борба с бактериите.  Редовната им дезинфекция ще намали риска от замърсяване на храни и съдове.

Изплакнете канализацията на мивката седмично или двуседмично с гореща вода и белина или оцет и сода за хляб. И дезинфекцирайте мивката си всяка нощ. Ако мивката ви се източва бавно или излъчва миризма, потърсете водопроводчик.

5.            Прибори за готвене

Прибори като гумени шпатули и отварачки за консерви се нареждат в топ 10 по съдържание на бактерии - и проучванията са открили вредни щамове като E. coli и Salmonella върху тях.

Ако вашите прибори могат да бъдат разглобени, разглобете ги, за да ги почистите (бактериите се събират в гънките). И почистете дълбоко отварачката си за консерви във вана с оцет.

6.            Кутии за многократна употреба

Кутиите за съхранение на храни и торбичките за хранителни стоки за многократна употреба не са само за съхранение на сухи стоки или утрешния обяд - те също държат микроби. Това е особено вярно, ако става въпрос за гумено уплътнение, тъй като те са положителни за дрожди и плесени.

Измивайте пазарските си торби за многократна употреба седмично. И почистете кутиите за съхранение на храна веднага щом приключите с тях.

7.            Блок за ножове

Блоковете за ножове се нареждат сред 10 -те най-мръсни предмети в кухнята. Дървените блокове за ножове, по-специално, съдържат дрожди и мухъл-особено ако поставите полумокри ножове обратно в блока.

Извадете ножовете и почистете блока със сапун и вода, като изтъркате прорезите с тясна четка или препарат за почистване на тръби.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес