Светлините на прожекторите, пухкавите пачки, класическата музика - балетът не само очарова и вдъхновява, но и ви кара да се замислите за трудностите, с които танцьорите трябва да се справят на сцената и в живота.
Анастасия Смирнова, руска балерина, разкри всички основни тайни на балетния живот.
Нередовен работен график
Дневният график на балерината е плаващ и напълно нерегламентиран. Ако работата в офис ви позволява да пристигнете в 9 ч. сутринта и да си тръгнете в 18 ч. вечерта, то танцьорите на сцената нямат такава възможност. Много от представленията са вечер, така че работният ден на балерината може да приключи в 22:00 ч. или по-късно. Ако балерината е солистка, графикът ѝ включва и представления извън театъра. Тогава времето за почивка и личен живот е още по-малко.
Още: Столичанин е първият тото милионер за 2025 г.
Още: От какво се прави истинският коняк?
Строг контрол на лошите навици
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Да се каже, че балерините изобщо не консумират алкохол, би било погрешно. Те, както и другите хора, също имат право на почивка и развлечения, но все пак има контрол върху количеството консумиран алкохол.
Поради алкохола се губи концентрацията, а това е просто недопустимо по време на тренировки, а още повече по време на представления. Алкохолните напитки влияят на работата на мускулите. Ако се планира сериозна премиера в театъра, балерините поне една седмица не пият никакъв алкохол.
"Балерини" - книга, която разголва митове
Още: Името на коя столица означава „понеделник“?
Още: Какъв църковен празник е на 10 януари - традиции и обичаи
Забрана за ярки коси и татуировки
На балерините е забранено да боядисват косите си в ярки и неестествени цветове. Естествеността във всичко е основното изискване за външния вид на артистите. В черния списък са и дългите и ярко оцветени нокти. Ще бъде странно да видим на сцената бял лебед с аленочервен маникюр, не сте ли съгласни? Освен това дългите нокти могат да надраскат партньора ви или да закачат костюма му.
А друго правило, което балерините понякога обичат да нарушават, е да си правят татуировки по тялото. Преди всяко представление те все пак трябва внимателно да ги намажат с плътен тонер.
Постоянни наранявания
При такъв нередовен работен график, какъвто имат театралните танцьори, контузиите и преуморените тела не са рядкост. Балерините често се сблъскват с неприятни състояния като възпаление на мускулите, микроразкъсвания, навяхвания, бурсити. Тогава се налага танцьорите да намалят натоварването си и да се откажат да посещават репетиции.
В редки случаи театърът помага при травми, но в повечето случаи всички разходи се поемат от самите танцьори. В допълнение към операцията например, винаги е необходимо възстановяване, а в такива случаи болничният не покрива дори част от разходите.
Сериозно емоционално натоварване
Работата като балерина е една от най-изтощителните в психологическо отношение професии. В детството малките момиченца се сблъскват с нелицеприятни коментари от страна на строгите преподаватели в балетната академия, в зряла възраст сериозно емоционално натоварване дават безкрайните репетиции и изпълненията на сцената до късно през нощта. Подобен динамичен ритъм на живот се отразява на морала на танцьорите.
Родена е Мария Тальони, италианска балерина
Несправедливи състезания
Случва се премахване на танцьор от участие в деня преди представлението и заместването му с друг артист. Балерините трябва да свикнат с такива постоянни промени в работата.
Същата е историята и с балетните конкурси. Изкуството се оценява на принципа "или ти харесва, или не", така че невинаги талантът и работата на балерините се оценяват обективно. Журито, въпреки достойното изпълнение и добре развитата танцова техника, може да подцени оценките или изобщо да не присъди място в конкурса, оставяйки балерината без нищо.
Балерините не винаги имат гримьор
Гримът на балерините трябва да е ярък и изразителен (но не крещящ), за да може публиката да различи лицата на танцьорите, тъй като не всички места са близо до сцената. Повечето балерини сами се гримират и сами си правят прическа, като умеят отлично да контурират и да лепят мигли. Помощта на гримьор може да е необходима за сложни и необичайни визии, при които вече се изисква професионален грим.