Понякога работата и отговорностите ни поглъщат изцяло и забравяме, че от време на време имаме нужда от пълноценна почивка. Кога за последен път се отдадохте на такава? Ако и вие не помните, може би е време да го направите. Почивката е време за себе си, за хобита и интереси, за посвещаване на любими хора и занимания. Ето още 7 признака, които подсказват, че тялото, а и умът имат нужда от почивка.
Настинка – прекаленият стрес оказва пагубно въздействие върху имунната система, правейки я уязвима към вируси и настинки. Ако боледувате често, вероятно имунитетът ви има нужда от подсилване, а това става най-добре с дълга почивка.
Болка в гърдите – не е причина за безпокойство, защото когато е вследствие на стрес, не се отнася до сърцето, а до нервите. Ако почувствате силна болка в областта на гърдите, най-напред се отпуснете, дишайте и си дайте почивка. Ако обаче болката не отминава или се случва по-често, най-добре се консултирайте с лекар, който да установи причината за нея. Може да става дума за здравословен проблем.
Умора и лошо настроение – може да се уморите от многото ангажименти, стрес, липса на качествен сън. Тези фактори са знак за това, че отчаяно се нуждаете от почивка, за да се заредите с енергия и нови положителни емоции. Най-добре направете такава в най-близко бъдеще.
Главоболие – за него може да има куп причини, но ако не откривате такава и сте добре здравословно, вероятно просто имате нужда от почивка. Често физическото и психическото натоварвате предизвикват именно дискомфорт и болка в главата, шията и очите. В комбинация с многото стрес може да се повиши кръвното и да сте стигне до мигрена. Ако усетите болка в главата, запитайте се дали скоро ще си взимали почивка.
Храносмилателни проблеми – стресът и проблемите имат физически израз и той се изразява най-напред в храносмилателния тракт. Така могат да се появят състояния като диария, запек, подуване, гадене или стомашни болки. Помислете дали стресът не ви идва в повече.
Ниско либидо – когато сте прекалено уморени, мозъкът не произвежда химикалите, отговорни за желанието за секс и човек го губи. Така нямате желание за интимност и страните от партньора. Вземете си почивка и скоро ще се оправите и ще върнете желанието си.
Промени в теглото – от стрес може да отслабнете рязко или пък да качите килограми. Когато нивата на стресовия хормон са високи, обикновено посягаме към вредна храна и смятаме, че с нея ще се почувстваме по-добре, но това е заблуда. Това се нарича още емоционално хранене и не се отразява добре върху теглото.