Не можете да се сприятелите с фурната? Проверете - може би допускате грешките от нашия списък.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
1. Използвате като сешоар или нагревател
Докато отоплението бъде пуснато, гражданите се отопляват от това, което могат, включително с фурната. Ръководството за потребителя забранява това. Това не е безопасно за здравето (можете да получите сериозни изгаряния), а също така води до прегряване и счупване на нагревателните елементи.
2. Оставяте чужди предмети
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Тави, тенджери, скари и други прибори, оставени във фурната, са често срещана грешка на потребителя. Първо, дръжките или капаците могат да се стопят при нагряване. Второ, храната ще абсорбира допълнителни миризми и ястието ще се развали. Трето, консумацията на електроенергия ще се увеличи, тъй като устройството трябва да загрява не само ястието за печене, но и допълнителни елементи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Как да готвим ястията на фурна, така сякаш са на пещ?
3. Готвите няколко ястия едновременно
Едновременното печене на кифлички и готвене на риба с билки е лоша идея. Въпреки че някои ястия стават по-добри от допълнителния вкус, например гарнитура, можете безопасно да печете с месо. Като цяло се ръководете от ситуацията относно съвместимостта на продуктите. А за комбинирани експерименти и спестяване на време е по-добре да изберете модел с отделни зони за готвене.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
4. Отваряте вратите по време на готвене
Всяко готвене включва собствен температурен режим. Ако постоянно отваряте вратата, технологията ще бъде нарушена и резултатът ще е катастрофален. За картофи с месо това не е много критично, но кексът ще пострада. По-добре е да наблюдавате готвенето от другата страна на "прозореца".
5. Не се грижите за фурната
Съветваме ви да не пренебрегвате почистването: това се отнася не само за тавата за печене, в която е била приготвена храната, но и за стените с вратата. Ако избърсвате фурната всеки път след готвене, храната няма да бъде наситена с миризмата на изгоряла мазнина.
Бабин метод за лесно почистване на загорялата фурна
6. Поставяте тава с храна на вратата
Има и друга причина фурната да не пече добре - невнимателно боравене с вратата. Ако поставите тава за печене или се облегнете на вратата, тя може да се счупи, пантите не са предназначени за сериозно натоварване. Също така не препоръчваме да я затваряте рязко - уплътнението ще се повреди и студеният въздух ще нахлуе вътре. И така ястието няма да се получи така, както е замислено.
7. Избор на грешен съд за готвене
Най-екологичните са стъклени, керамични и чугунени съдове за печене. Също така е удобно да се готви в тавите за печене, които се доставят с фурната. За сухи ястия са подходящи тави с ниски стени, за сочни - с високи. По-добре е да поставите керамичните тави във фурната преди затопляне, за да не се напукат стените. Добре е гювечетата да се правят в чугун, където стават много вкусни (защото продуктите се загряват равномерно). Силиконовите форми са удобни за печене на мъфини и пайове - нищо не залепва.