Тялото ни е обитавано от стотици микроорганизми – както полезни, така и вредни. Те съжителстват мирно с хората, но при определени условия могат да причинят заболяване.
Нашата кожа е обитавана предимно от различни бактерии и микроскопични гъбички - например Candida. На нея могат да живеят и кърлежи. Но не от тези, от които сме свикнали да се пазим в гората, а подкожни.
Изследванията потвърждават, че подкожните акари живеят в кожата на 60-70% от хората. Освен това, при повечето носители те може да не се проявяват по никакъв начин за момента.
Как да се отървем най-бързо от чревни паразити?
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Що за животно е това?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Става дума за ектопаразити от рода Demodex, които принадлежат към паякообразните и достигат размери 0,4 mm. Според експерти, подкожните акари се хранят със секрета на мастните жлези - себум, както и с ексфолирани частици от епитела.
Обикновено тези ектопаразити избират кожата на лицето за свое място на пребиваване:
· в областта на клепачите;
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
· в областта на веждите;
· на челото и брадичката;
· в гънките около устата и носа.
Защо подкожните акари са опасни?
Според експертите на PNRPU, такива акари се считат за вредни. Те често съжителстват мирно с хората, но с нарастването на популацията могат да станат вредители и да причинят кожно заболяване с обриви и болезнени пустули - демодикоза. Това може да се случи например при отслабен имунитет или хормонален дисбаланс.
Все още няма обосновани механизми, свързващи наличието на акари с различни кожни заболявания. Но стресът, честата употреба на козметика, чревните заболявания и свързаното с това намаляване на имунитета водят до рязко разпространение на акари и това провокира кожни заболявания: появяват се обриви, които се разпростират от брадичката до очите, зачервяване на кожата на очите.
Външно демодекозата често изглежда като акне, така че само дерматолог ще може да определи точната причина за обрива и да предпише лечение. Смята се, че подкожните акари могат да допринесат за предаването на инфекция на мастните жлези и космените фоликули.
Паразити в тялото - лекар разкри какви са симптомите
Как можете да се заразите?
Според експерти е лесно да се заразите с подкожни акари чрез контакт. Например чрез:
· чужди кърпи,
· чаршафи,
· козметика,
· целувки.
Превенцията е да се избягва използването на „съмнително“ бельо, особено на обществени места: фризьорски салон, басейн, фитнес зала, баня. Трябва да се въздържате от физически контакт с хора, които страдат от възпалителни заболявания на кожата на лицето.