Всеки знае отлично, че менюто трябва да изобилства от здравословни плодове и зеленчуци Междувременно, някои митове за тези продукти отдавна се формират. Време е да разсеем тези 6 мита за плодовете.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
1. Лимонът е чудесен източник на витамин С.
В студения сезон всички съветват да се запасят с лимони, защото те са способни да набавят на тялото необходимия витамин С. Сега е време да разгледаме фактите. Съдържанието на витамин С в лимоните не е толкова много, показателят е доста посредствен. Освен това, малко хора могат да овладеят повече от половин лимон наведнъж. Грейпфрутите и мандарините определено не са по-малко наситени с витамин С.
По време на настинка всички ползи от лимона са концентрирани в биофлавоноидите, те имат антивирусно и имуностимулиращо действие. Но и тук грейпфрутите са пред тях.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
2. Ябълките са източник на желязо
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Този мит е свързан с факта, че след разрязването повечето от сортовете ябълки потъмняват, но това няма нищо общо с желязото.
Що се отнася до естествения източник на желязо, трябва да се обърне внимание на магданоза. Достатъчно е да изядете връзка зеленина, получавайки 1/3 от дневната норма от него. Разбира се, подобни факти не казват, че няма полза от ябълките, те просто съдържат минималното количество желязо.
3. Твърдите плодове имат отрицателно съдържание на калории
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Почитателите на различни диети постоянно казват, че твърдите плодове не само са нискокалорични, но дори са отрицателни. Това се дължи на факта, че всички входящи калории трябва да се изразходват за дъвчене на тези плодове. Твърдението звучи доста противоречиво. Не забравяйте, че в природата няма храни с отрицателни калории.
4. Вносните плодове се покриват с парафин за консервиране
В магазина можете да видите, че някои вносни плодове са покрити с тънък лъскав филм. Парафиновият восък за обработка на плодове беше забранен през 70-те години на миналия век, производителите бяха задължени да използват ядливи филми от напълно естествен произход.
Ако видите лъскаво покритие върху повърхността на зеленчуци и плодове, това е защитен филм. Изработен е от естествени диетични фибри и вода, в резултат на което всичко се превръща в хомогенен гел.
5. Червивите ябълки са най-здравословни
Можем да кажем, че има известна истина в това твърдение. Наличието на червеи показва, че плодът не е бил третиран с вредни пестициди. Междувременно, има и чисти ябълки без вредители, които не са обработени по никакъв начин. В Европа често плодовете след образуването им са здраво покрити с торби. Материалът пропуска светлина и въздух, но предпазва от всякакви вредители. В края на сезона фермерът получава перфектни плодове и добивът се увеличава.
6. Папаята и ананасите лесно разграждат мазнините и помагат за сваляне на тегло
Представените продукти съдържат ензими: бромелаин и папаин. Те разграждат протеините, използват се в медицината за премахване на възпалението, но не могат да разграждат мазнините и не водят до загуба на тегло. Освен това тези плодове не могат да се нарекат диетични, те са висококалорични и съдържат голямо количество захар.