Здравословният микроклимат в дома зависи в много отношения от чистотата и нивото на влага във въздуха. Препоръчва се внимателно да се следят тези параметри. Ако човек прекарва много време в стая с недостатъчно овлажнен въздух, рискът от заболяване се увеличава. В днешно време можете да намерите много устройства в продажба, които решават този проблем.
Още: Стихотворение на деня, 11 януари, от Дора Габе
Още: Учителят Дънов: Ако мисълта за даден човек никога не изчезва от съзнанието ви - той ви обича
Но никога не пречи да добавите естествен източник на влага към стаята си. Стайните растения са в състояние да лекуват въздуха, да го овлажняват и да подобряват микроклимата.
1. Фикус тип джудже
Именно фикусът джудже, който визуално се различава от своите събратя, е най-полезен за дома. Растението е покрито с малки листа, които растат с огромна скорост.
Още: Къде се среща естествено газирана минерална вода в България
Още: Как се прави най-ароматното греяно вино
Фикусите се нуждаят от обилно поливане, температурни условия от 20 до 25 С, постоянно пръскане. Изпаряването на влагата е много активно, така че въздухът бързо се насища с влага. Освен това фикусът перфектно почиства стаята от токсини. Въпреки това, през нощта растенията активно абсорбират кислород, така че не трябва да се поставят в спални и детски стаи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Закони на метафизиката: Всичко, което ни се случва, е отражение на нашия вътрешен свят
Още: Шурей, зълва и етърва - ето всички роднински връзки, които трябва да знаем
2. Спармания
Това растение се нарича още стайна липа, листата му са големи, а самата спармания расте активно. Дори може да се превърне в домашен храст, висок около 80 см. Цъфти през зимата, доста е капризно. Необходимо е да се осигури редовно поливане, подхранване на растението, поддържане на температура от около 11 С през зимата.
3. Нефролепис
Още: Експерти: Доказано - тези 12 метода топят коремните мазнини
Още: Кой се смята за създателя на напитката джин?
Тази домашна папрат се нарича още бостънска папрат. За разлика от предишното, това стайно растение не е особено капризно, заради което любителите на цветя го обичат. Можете спокойно да го поставите на слънчевата или сенчестата страна, но ще трябва да го предпазите от преки лъчи. Пръскането и честото овлажняване са постоянни процедури, от които се нуждае папратът.
4. Спатифилум
Много естетично растение, което освен с декоративните си свойства се откроява и със своите ползи за здравето. Този представител на флората перфектно насища въздуха с влага, кислород и дори го почиства от плесени, мухъл и други негативни неща. В същото време растението не е взискателно, не се нуждае от силно осветление. Достатъчно е поливането само два пъти седмично. Листата му са отровни и ако в къщата има деца, домашни любимци, трябва да внимавате.
5. Драцена
Друго домашно растение, известно със своите полезни свойства е драцената. Ако не знаете кой вид драцена да изберете, спрете вниманието си върху Маргината. Тя не само насища с влага, но и пречиства въздуха, подобрява микроклимата. Драцената е много красива, има ефектна зеленина с граница. Почвата не трябва да се оставя да изсъхне. През лятото те се поливат по-обилно, отколкото през зимата.
6. Хибискус
Ненапразно това великолепно цвете се нарича роза от Китай, идва от азиатските региони, освен това цъфти прекрасно. Хибискусът обича водата, влажната атмосфера, действа като отличен изпарител на влага във въздуха. Трябва да се овлажнява често и с високо качество, да се поставя на светло място. Тогава се гарантира грандиозен цъфтеж. Ако поставите растението на сянка, то няма да цъфти.