Понякога се престараваме в желанието си всичко у дома да е перфектно чисто. Някои неща обаче нямат нужда от толкова чистене и днес ще ти разкрием кои са те.
1. Кухненските шкафове – не бива да прекалявате в чистенето на повърхността на кухненските шкафове, защото можете да ги повредите. Това важи с особена сила, ако ги чистите със специални препарати – с тях можете да изтъркате повърхността им и да изглеждат захабени, въпреки че са нови. Чистете ги веднъж месечно и то с кърпа с вода и нищо друго.
2. Плота на печката – няма нужда да търкате керамичния плот на печката след всяко готвене със силен препарат, който може да го надраска и да го повреди. Забърсвайте с мека кърпа и най-често с по-слаби препарати, така че да не навредите на повърхността на печката.
3. Прозорците – не се престаравайте в чистенето на прозорците прекалено често. Не е нужно, защото по тях се задържа най-малко прах, тъй като са гладка повърхност, разположена изцяло хоризонтално. Освен това препаратите за прозорци се пръскат по повърхността и често вдишваме голямо количество от вредния препарат. Два или три пъти годишно е напълно достатъчно!
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
4. Екрана на телевизора или компютъра – няма нужда да прекалявате с почистването на екраните у дома, защото можете да ги повредите, особено ако използвате препарати. Забърсвайте повърхността им веднъж на 2-3 седмици с чиста и леко навлажнена с вода кърпа.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
5. Пода – избягвайте да почиствате пода всяка седмица с препарат. Това е добре да се прави веднъж на няколко месеца. В останалото време е достатъчно да ги минавате с влажен моп след прахосмукачката, колкото да забършете останалата прах. Прекаленото мокрене на пода може да го повреди, може да се задържи вода в малките процепи в паркет и да се образува мухъл, както и да се раздуе настилката.
6. Книгите – знаете, че върху книгите се събира много прах, който трудно се маха. Не ги чистете прекалено често, не използвайте и мокър парцал. По този начин само ще намокрите прахта върху книгите и ще направите петна отстрани по страниците им, с което ще започнат да изглеждат по-захабени, отколкото всъщност са.