507-годишната мида Минг била най-старото същество на Земята, докато учените, които са я уловили, не са я отворили, за да проверят възрастта й, съобщи в. "Дейли мейл".
Мидата Минг живеела на морското дъно край Исландия, докато учени от университета на Бангор не я уловили в рамките на изследване на климатичните промени преди седем години. Без да имат представа колко е уникална, те я отворили, за да я анализират и така я убили. По пръстените от вътрешната страна на черупката й те първоначално изчислили, че е на 405 години. След това осъзнали, че са сбъркали и тя е със 100 години по-възрастна.
Мидата се е появила на този свят през 1499 г. - само седем години след като Колумб открил Америка, преживяла е Ренесанса, Промишлената революция, двете световни войни и всички малки и големи събития през последните векове.
Изследвайки кислородните изотопи по пръстените на черупката, учените могат да установят каква е била температурата на морската вода. Мидата може да разкрие и тайни на дълголетието.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Според биоложката Дорис Абел Мин е живяла толкова дълго заради бавен метаболизъм. Има и други необичайно дълголетни животни. Някои галапагоски костенурки живеят по 200 години. Бяха открити гренландски китове със забити в тях харпуни от края на 18-и век. Съществува и тихоокеанска риба, която живее над 150 години.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Минг обаче не единственото дълголетно животни. Интересни за спеиалистите са и галапагоската костенурка с жизнен цикъл, надхвърлящ в някои случаи 200 години, гренландски китове, в чиито тела са открити забити харпуни като използваните от китоловците преди 200 години, антарктическа гъба и други.
Източник: БТА, снимка: dailymail.co.uk