Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 златни правила за успешна връзка

30 април 2022, 20:15 часа

1. Отдаденост и грижа

На първо място имаме тясна връзка, чувство за заедност. Вместо да се виждате като „ти“ и „аз“, вие виждате себе си като „ние“. С общи цели като пътуване из страната, ходене на сауна всеки четвъртък или накрая спестяване на 50 000 евро собствен капитал за общата къща. Става дума за желанието да подкрепите любимия човек във всяка ситуация. Без значение дали поводът е радостен или тъжен.

2. Стабилност и издръжливост

Стабилна връзка не се развива за ден. Това отнема време и изисква съвместна ангажираност.

Важен фактор за стабилността на една връзка е способността на любимите ви хора да се справят с конфликти. Как се обработват и разрешават конфликтите? Карането се случва в повечето връзки и е напълно нормално. Колкото по-близо сте с някого, толкова по-голям е потенциалът за конфликт.

Това не е изненада. На първите срещи се виждате за няколко часа на всеки няколко дни или седмици. За какво да спорите? И ако е така? Е, тогава просто тръгвате по различни пътища. 

Това се променя, когато живеете заедно, ожените се, купите къща или станете родители. С всеки етап се появява нов потенциал за конфликт. Защото просто има повече залог. Първите срещи може да включват вкус на пица, друга среща или интересна вечер. Когато става дума за деца и тяхното съвместно отглеждане, животът на общото дете е заложен на карта. Така че мисията се променя.

Важното е как се справят с разногласията (боядисване на стената в синьо или зелено), досадните навици (оставяне на чорапи на дивана) и нуждите (показване на любов чрез прегръдки). Може да се каже, че колкото по-конструктивна е конфликтната култура във връзката, толкова по-голяма е вероятността за високо ниво на удовлетвореност на двойката.

От ключово значение е как говорите помежду си. Споделяте ли чувствата си („Чувствам се малко самотен и бих искал да прекарам повече време с теб.“) или просто се изразяваш („Уау, ти просто се взираш в глупавата кутия. Всъщност можеш ли да направиш нещо друго? ")? Само промяната на тази област ще изведе връзката ви на съвсем друго ниво на щастие.

13 знака, че не трябва да започвате връзка с него

3. Способността за обвързване и взаимна солидарност

Всеки има нужди. В широк диапазон. От „Сега трябва бързо да отида до тоалетната?“ до „Вечер прекарвам времето си като член на борда в спортен клуб – искам да върна нещо на клуба си“.

Това важи и за връзките: „Искам да прекарвам време с любимия си човек и да не го чакам вечер“.

Ние сме добре, когато ги изпълняваме, и не сме добре, когато не можем да ги изпълним. Удовлетворяването на нашите нужди е централно за нашите взаимоотношения. Често обаче не е лесно нито да ги откриете, нито да ги изпълните. Тук отново говорим. Кога се чувстваш обичан? И любимият ти човек знае ли това? Пробвайте и попитайте.

4. Саморазвитие и променливост

Фиксирани ролеви модели като тези, които са изживявали нашите баби и дядовци и нашите родители стават все по-редки. Има много начини да оформите връзката. Вместо дадена структура (мъжът ходи на работа, жената отглежда децата), отношенията развиват свой собствен модел. Трябва да се запитате: Как искаме да живеем заедно? Как искаме да оформим отношенията си?

Стабилността е стълб на дългосрочните взаимоотношения, но стабилността включва и променливост. Изживяването на личната свобода и възможността за саморазвитие укрепват способността за общуване. В крайна сметка само едно е сигурно: постоянна промяна. Разгръщането и развитието на личността допринася за формирането на силна личност. Било чрез откриване и изживяване на различни интереси.

4 начина да съживите ЗАСПАЛА връзка

5. Изключителност и сексуалност

Ексклузивността във връзката описва изключването на другите от връзката. Сексуалността, желанието за близост, физически контакт и интимност.

- изключителност

Връзката включва ти и аз или ти и ти и аз... Без значение колко хора са във връзката, те са изключителни там.

Дори в отворена връзка другите хора не могат просто да идват и да си отиват, както си искат. Вместо това те трябва да спазват правилата на съществуващата връзка.

Ние споделяме живота си и ежедневието си във връзката. Разбира се, други хора също са част от живота. Въпреки това, интимната връзка, т.е. начинът, по който се отнасяме един към друг, каква информация по какъв начин споделяме, как общуваме, следва структура, в която само хората във връзката имат представа. Това общо разбиране за връзката е изключително.

- сексуалност

Друг фактор, който е основен за благосъстоянието на близките и често се живее изключително в рамките на връзката, е сексуалността и физическият контакт.

Чрез желанието и нуждата от взаимна физическа близост двойките усещат емоционалната си връзка. Страстта може да бъде изразена и приета чрез близост и сексуалност. Нежните ритуали, като редовни целувки или прегръдки, укрепват сплотеността и насърчават емпатията. Това позволява нуждите на любимия човек да бъдат разпознати и разменени отново. Стресът и агресията намаляват и страховете намаляват. Сексът е като спорта. Движението е добро. Освобождават се хормони.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес