Киноата достигна най-голямата си слава, когато беше установена като основна храна за астронавтите на НАСА и се утвърди като основен продукт за спортисти. Няма съмнение, че тази култура се смята за „суперхрана“, но... какво е това, което я прави толкова полезна и което я отличава от другите храни? В тази статия ви разкриваме ключовете към нейната слава чрез предимства ѝ.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Ние задълбочено проучихме нейните реални ползи и защо е основна храна за народите на Андите в продължение на 5000 години, а сега и за милиони хора по света. Въпреки че осъзнахме, че киноата има десетки предимства, това са някои от основните:
Ползи от киноата:
1. Има повече протеин от всяка зърнена култура
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Приемате ли необходимите протеини? Киноата има между 12-16 грама на 100. Освен това се счита, че тези растителни протеини имат висока биологична стойност, тъй като съдържат всички незаменими аминокиселини за човека в подходящи пропорции.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
2. Предотвратява заболявания
Като рак на гърдата, диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания, гонорея и туберкулоза наред с още много други. Освен това, тя съдържа алкални вещества (магнезий, калций и микроелементи) и се използва като естествен лек при навяхвания и разтягания. В някои градове на Андите е била прилагана в древните времена за заздравяване на костни фрактури.
3. Богата на фибри и минерали
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Приносът на фибрите на киноата също е забележителен, като е 15 грама на 100, повечето от неразтворимия вид. Сред минералите се открояват желязо, калций, калий, магнезий, фосфор, цинк, манган, малки количества мед и литий.
4. Подходяща за диабетици
Защото освен че има оптимални хранителни условия за хората страдащи от диабет, киноата има неутрален вкус, който може да се вписва идеално в салати, яхнии, десерти, закуски... Което прави възможно създаването на безброй ястия по всяко време на деня.
5. Има високо съдържание на калций
А това означава, че помага за предотвратяване на декалцификацията на зъбите и костите и развитието на остеопороза и нейните симптоми или чупливост на костите. На 100 грама киноа се съдържа 47 милиграма калций, което е 5% от дневната препоръчителна стойност за възрастен.
Как сами да си приготвим киноа?
Първо трябва добре да я измиете, преди да я приготвите, защото киноата съдържа сапонини, които могат да я нагорчат. Най-добрият вариант е да поставите киноата в цедка и да я измиете с чешмяна вода, като непрекъснато я разбърквате. След изплакване два или три пъти, когато пяната появяваща се в началото на измиването спре да излиза, може да се готви.
Приблизително време за приготвяянето на киноа е около 15 минути при вече кипяща вода.