Понякога е трудно да се напаснем с постоянните промени в семейния си график.
Ето пет начина как да се справим с това:
1. Поддържайте навиците и рутините, които работят и бъдете готови да бъдете гъвкави.
Поддържайте своите рутинни навици и навици колкото е възможно повече. Това ще ви помогне да поддържате ред в дома си. Когато имате навика да прибирате и прибирате нещата, когато приключите с използването им, отнема малко време за възстановяване на реда в една стая.
2. Делегирайте някои задачи.
Делегирайте подходящи за възрастта задачи на по-големите си деца. Те могат да оправят леглото си, да вдигнат играчките си, да изпразнят съдомиялната машина, да изнесат боклука, да помогнат с прането и различни други задачи. Включването на децата ви в грижите и поддръжката на дома ви ги насърчава да поемат собствеността върху тяхното пространство, учи на отговорност и сваля натиска от родителите. Друга полза от делегирането на задачи на всеки член на семейството е, че помага да се поддържа графикът. Ако целта ви е да излезете от вратата, за да отидете на училище в определен час, защото имате среща и знаете, че искате да нахраните бебето си преди началото на срещата, по-реалистично е, ако всички се качат и изпълняват рутинни задачи.
3. Приемете достатъчно добре.
Много хора смятат, че ако ще правиш нещо, най-добре е да го направиш перфектно или изобщо да не го направиш. Да правиш нещо, доколкото е възможно, по всяко време е по-добре, отколкото да не правиш нищо. Позволете на по-голямото си дете да оправи леглото си според възможностите си и го похвалите за усилията. Може да не е точно така, както го искате. Приемете така, както е и не го поправяйте. Оправянето на леглото изпраща съобщение до детето, че усилията им не са били достатъчно добри.
4. График почивки.
Ако работехте в офиса, имаше моменти, в които да ставате от бюрото си, да разтягате краката си и може би да провеждате непринуден разговор с колега. Все още е важно да ставате периодично от където и да работите в къщата и да си почивате. Ако имате малки деца у дома, това е момент, в който можете да се разменяте със съпруга / та и да поемете грижите за децата, докато те правят нещо друго. Тъй като и двамата работите от вкъщи, може да се наложи да преглеждате графиците си всяка вечер. Говорете за това кога имате срещи. Бъдете наясно колко време за подготовка ви е необходимо преди всяка среща и обсъдете всяко време за приключване, от което се нуждаете. Създайте своя график за следващия ден и задайте работно време, време за грижи за деца и „вие време“ както за вас, така и за вашия партньор / съпруг. Не можете да се грижите за другите, ако първо не сте се погрижили за себе си. Направете време в ежедневния си график за малко самотно време всеки ден. В зависимост от деня може да е нещо кратко като 10-минутна разходка из блока. Просто направете нещо, което ви позволява да освежите и презаредите личната си батерия.
5. Правете заедно забавни дейности.
Вградете една или повече забавни семейни дейности във всяка седмица. Разгледайте различни части на мястото, където живеете. Правете дълги разходки. Намерете какво работи за вашето семейство и си създайте навик да планирате нещо, което да очаквате с нетърпение всяка седмица. Това може да бъде специално хранене, което правите заедно, или излет до любима детска площадка. Няма значение какво е, стига да е нещо, от което ще се радват всички във вашето семейство.