Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 съвета за пестене на пари

17 юни 2022, 08:40 часа

Чувствате ли се все едно постоянно изскачат нови разходи или въпреки желанието ви да спестите пари изглежда невъзможно? В ежедневието постоянно се появяват непредвидени разходи и в някои случаи това не зависи от нас. За щастие има няколко неща, които можем да правим, за да успяваме да спестим пари.

Още: Карл Юнг: Когато една жена не е обичана от съпруга си, тя унищожава сина си

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 14 януари /валутен калкулатор/

1. Не пазарувайте гладни.

Може на пръв поглед да изглежда незначително, но е доказано, че хората са склонни да пазаруват повече, когато са гладни. В резултат на това, освен че излиза скъпо, хвърляме и повече развалена храна в последствие. Полезен съвет е да си правите списък предварително и да се придържате към него.

2. Откажете автоматични абонаменти.

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 14 януари /валутен калкулатор/

Още: Стихотворение на деня, 14 януари, от Дамян Дамянов

Възможно е да имате абонаменти към платформи като Нетфликс, които вече не използвате, но продължават да теглят пари от сметката ви. В това число влизат и карти за фитнес, приложения и други. Направете равносметка на всички ненужни и неизползваеми автоматични плащания и ги откажете.

3. Направете си месечен бюджет.

Планирането и воденето на отчет може да помогне да пестите повече пари месечно. Разходите, които са неизбежни, като наем, сметки за ток и вода няма как да бъдат изключени. Но от останалите налични средства, с които разполагате, можете да отделите определена сума в началото на всеки месец, която да се опитате да не харчите.

4. Приготвяйте сами храната си.

Още: Кой български водопад е сравнен от Вазов с Ниагарския

Още: Кои предмети за прощъпулник се слагат по традиция

Няма нищо лошо в това да излезете на вечеря или да хапнете навън, стига това да не се превръща в навик. Храненията навън, в месечен план, излизат значително по-скъпи от това да ядем вкъщи. Планирането на време за готвене е ключово за намаляването на разходите, а и бонус е здравословното хранене. Съвета ни е да опитате да замените купуването на обяд, като си носите такъв от вкъщи.

5. Продайте ненужните вещи.

Във всеки дом присъстват ненужни вещи, които събират прах и не намират приложение. Възможно е обаче, тези предмети да намерят стойност при други хора. Ако пазите нови или в добро състояние вещи, помислете дали реално имате нужда от тях. В случай, че не отговорът е не, продайте ги и използвайте парите за нещо, което ви трябва или просто ги спестете.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Никол Караиванова
Никол Караиванова Отговорен редактор
Новините днес