Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 съвета при избора на зимни ботуши

28 януари 2022, 13:08 часа

Зимата е тук и по това време най-важното е да си купите добри зимни ботуши. Опитен продавач ще ви убеди да купите всякакъв вид обувки: „Еко кожа е, кракът ти диша в нея“, „полиуретанови токчета, ще влезеш в тях“, „Европейски стандарт, не се страхувай от измръзване"... 

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Как да изберем наистина висококачествени ботуши? Ето какво мислят експертите по въпроса.

1. Кожа или заместител?

Различаваме естествената кожа от изкуствения заместител според определени характерни особености.

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Първо, върху напречното сечение и обратната страна на горната част. Естествената кожа има груба, равномерна обратна страна. Този метод обаче не е напълно надежден. Производителят може да мами. Той може също да остави една лента от естествена кожа за сравнение, а останалата да направи от изкуствена кожа, където клиентът няма да може да провери.

След това разглеждаме текстурата на кожата. Имитацията на кожа има плътна повърхност.

2. Кой тип обувки са по-топли?

Топлите и удобни зимни ботуши изолират краката от външните условия. Идеалният материал за това е овча кожа: колкото по-дълга е вълната, толкова по-топли са краката. Икономичен вариант: горната част е полар, но долната част трябва да е кожа. 

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

3. Стегнато или свободно?

Един добър начин да избегнете много разочарование, когато носите новите си обувки, е да ги изберете така, че да са малко свободни, вместо твърде тесни. Зимните ботуши със сигурност няма да се разтягат, докато се носят. Едно от по-неблагоприятните явления е триенето на подметката при носене на ботушите от вътрешната страна. В този случай, когато обувката загуби своите изолационни свойства, може да се наложи да поставите допълнителна вълнена или филцова стелка. Ето защо си струва да изберете обувки малко прекалено свободни, отколкото добре прилепнали. От опит е известно, че прекалено стегнатите обувки много често могат да причинят дразнене и ожулване на краката, което значително намалява комфорта при носенето им.

4. Защо подметките са толкова важни?

Сняг, лед – този тип условия изискват закупуване на обувки с неплъзгащи се подметки, които няма да позволят на краката ни да се плъзгат по сняг и лед. Обърнете внимание и на дебелината на подметката – колкото е по-дебела, толкова е по-топла. За зимни обувки оптималната дебелина на подметката започва от 1 см.

5. Как да предотвратим отлепването на обувките?

Най-надеждната връзка между подметката и горната част е термично запечатаната. По този начин двете части на обувките са залепени една за друга и имат допълнително подсилване на шевове. Когато купувате обувки, обърнете внимание: ако шевът се вижда само от едната страна, това е имитация, декорация и не се отразява на здравината на обувката. Истинският модел се състои от две нишки шевове. Едната е отвън, а другата трябва да се вижда вътре в обувката, под стелката.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес