Стареенето не са само външни промени и трансформации, които забелязвате в огледалото, но и вътрешни промени. Не само тялото застарява, но и мозъкът и много често това става много бързо и не особено забележимо.
Мозъкът се нуждае от постоянно обучение, което позволява човек да остане активен и с отлична памет. Колкото по-възрастен става човек, толкова по-малко желание има той да научи нещо ново и точно това е изключително важно.
Има 5 доста специфични и неизразени признака, че мозъкът застарява.
Сигурни сте, че околните просто трябва да се адаптират към вас. Всяка критика преминава и просто не се възприема и в този случай конструктивен диалог просто не може да се състои. Имате своя гледна точка. Винаги разчитате единствено на житейския опит и налагате визията си на другите.
Имате определени ритуали и модели, по които е удобно и обичайно да живеете. Тръгвате по същия маршрут, посещавате същите магазини. Така че буквално не забелязвате, че наоколо се случва нещо ново, има непрекъснато движение напред и някакво развитие. Вас ви устройва това състояние на нещата и перспективата да напуснете зоната си на комфорт е много плашеща.
Спряхте да харесвате сериозни програми, които ви принуждават да мислите, да възприемате нещо ново. Вече не четете книги. Много по-лесно е да включите развлекателна програма. Работи на заден план и със сигурност не кара мозъка да се напряга отново.
Забелязвате, че е трудно и лошо да усвоите нова информация и бързо да забравите нещо важно. Това показва влошаване на когнитивните способности и този процес трябва да бъде забелязан и спрян навреме.
Забелязвате, че сте станали психологически нестабилни. Лесно е да ви манипулират, първо се поддавате на откровени манипулации, а след това започвате да си го изкарвате върху близките си. Постоянното безпокойство прониква във всички области и е откровено плашещо.
Научните изследвания показват, че стареенето на мозъка започва след 45 -годишна възраст. Всичко се случва поради влошаване на комуникацията между невроните. За мозъка става все по-трудно активно и ефективно да обработва цялата постъпваща глюкоза. Това води до гладуване на невроните.
Какво можете да направите, за да поддържате мозъка си активен с възрастта?
Експертите съветват тези, които искат да поддържат мозъка активен в напреднала възраст:
• Постоянно се занимавайте с определени упражнения. Това можете да правите онлайн чрез избор на симулатори за изпомпване на памет, мислене, внимание. Там ще трябва да изпълнявате определени задачи и това ще бъде полезно за активната работа на мозъка.
• Разгледайте по-отблизо опцията за кето диета. Някои експерти смятат, че този вид хранене може да подобри взаимодействието на мозъка и цялата познавателна дейност.
• Опитайте се да научите чужд език или намерете друго хоби, което ви кара да мислите постоянно и да овладявате нов материал.
Стареенето на мозъка е естествен процес, но само от вас зависи как ще протече и дали качеството на живота ви ще се промени от това. Развивайте се, тренирайте мозъка си и не забравяйте, че всичко е изключително във вашите ръце.