Болките в гърлото подсказват протичането на възпалителен процес.
Според оториноларинголога Наталия Бистрова болката в гърлото може да бъде силна, остра или умерена, проявяваща се с парене или дискомфорт, които са постоянни, само при преглъщане или само при говорене.
Каквато и да е естеството на болковия синдром, важно е да се вземат мерки за овладяване на симптомите и лечението на възпалената лигавица да започне възможно най-скоро. В противен случай това може да доведе до нови здравословни проблеми, допълва лекарят.
Най-добрият заместител на лекарствата
Съвременните лекарства могат да направят много и работят по-бързо от обичайните народни рецепти. Но невинаги имаме възможността да отидем веднага до аптеката. В този случай домашните средства ще помогнат за справяне с проблема.
1. Пчелен мед
Той има мощно антибактериално действие, укрепва имунната система и предотвратява възпаленията. За да излекувате възпалено гърло, трябва да ядете по лъжица мед всеки път, когато пиете чай или кафе. Важно е да запомните, че не трябва да разтваряте меда в гореща напитка, защото той ще загуби всичките си полезни свойства.
2. Сол
Тя е отличен антисептик, който убива бактериите и активно се бори с възпалението. За да получите лечебен разтвор, трябва да разредите една чаена лъжичка сол в чаша вряща вода. Веднага след като водата изстине, направете си гаргара с нея. Оптималният вариант е на ден да се правят по 6 процедури.
3. Лимонов сок
Той е богат на витамин С и естествени плодови киселини, които помагат за укрепване на имунитета и имат способността да унищожават болестотворните бактерии.
"Коктейл", приготвен от чаша преварена вода и сока от половин лимон, ще ви помогне да се справите с възпалено гърло.
4. Сода
Подобно на солта, содата за хляб е мощен естествен антисептик, който бързо намалява възпалението и се бори успешно с бактериите. Ако смесите сол и сода, ще получите още по-ефективен лек.
5. Сминдух
От семената на растението може да се приготви лечебна напитка: залейте 3 супени лъжици сминдух с един литър студена вода и оставете течността да се настоява в продължение на 4-5 часа. След това я сварете за 10-15 минути. Получената течност може да се консумира директно (не само ще се справи с настинката, но и ще подобри храносмилането) или да се използва за гаргара.
Важно: Статията е единствено с информативен характер и предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар, както и да се използва за поставянето на диагноза и самолечение! Ако проявявате симптоми на заболяване, незабавно потърсете лекар!