Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 паразита, които се размножават върху и в кожата ви

28 август 2024, 13:43 часа

Според специалисти, от трите основни групи паразити, които могат да причинят заболяване при хората - протозои, хелминти и ектопаразити - именно ектопаразитите са най-лошите преносители на болести. Това е така, защото те включват пълзящи организми, които се закрепват за кожата ни или се заравя в нея.

Още: Какво задължително има на трапезата за Бабинден?

Още: Честит Бабинден – ето какво празнуваме на този празник

Още: Какво трябва да знаете, ако искате да пречистите организма си от паразити

За разлика от протозоите и хелминтите, които живеят в стомашно-чревния тракт, оцеляването на ектопаразитите зависи от кръвта ни. Към тях спадат всички видове - от кърлежи и бълхи до въшки и акари.

Но колко от тях всъщност се размножават върху или в кожата ни?

Още: Кардиолозите предупреждават: Откажете се от този навик след работа – здравето на сърцето ви зависи от това

Още: Никога не е било по-лесно: 3 навика за стопяване на коремните мазнини, които всеки може да приложи

    Въшки

Въшките са истинска напаст. Ако сте родител на дете в училищна възраст, вероятно вече знаете това.

Съществуват три широки категории въшки, които тормозят хората - главови, телесни и срамни въшки. Въшките се хранят, като хапят и пият кръвта на своите гостоприемници. Телесните въшки не живеят върху самата кожа - те обитават дрехите и се преместват върху кожата само за да се хранят. Но главовите и срамните въшки живеят директно върху кожата.

Въшките не могат да летят или скачат - те могат само да пълзят. Когато женската въшка снася яйца, тя ги снася в основата на косъма. Яйцата - или гнидите - са овални и обикновено са бели, жълти или с цвят, подобен на този на косъма, към който са прикрепени. Ларвите се излюпват от яйцата след няколко дни. Малко повече от седмица по-късно ларвите се превръщат във възрастни, способни да се размножават.

Съществуват няколко вида средства за борба с въшките. Повечето от тези средства за лечение са под формата на медикаментозни шампоани. Човешките въшки се пренасят чрез близък контакт със заразени хора - с други думи, не можете да хванете въшки от животни.

Още: Малко хора знаят за тези "скрити" ползи на чая от ленено семе

Още: Какво са правили в миналото бабите на Бабинден?

    Бълхата Чигое

Чигоевата бълха (Tunga penetrans) е известна под много имена, включително джигитска бълха и пясъчна бълха. Независимо как я наричате, паразитът се прикрепя към кожата на гостоприемника си, за да се храни - обикновено това са пръстите, ходилото и петата на крака. След това бълхата диша, дефекира и снася яйца чрез задните си крака - единствената част на бълхата, която остава изложена на въздух, след като се закрепи.

Женските бълхи проникват в кожата на гостоприемника и снасят стотици яйца. Периодът на снасяне на яйцата може да продължи до три седмици. След това женската умира и накрая пада от гостоприемника. След като яйцата се излюпят, бълхите ухапват гостоприемника си и цикълът продължава. Докато новите бълхи се развиват, областта около тях се подува и става болезнена и сърбяща. Инфекцията се нарича тунгиаза.

Бълхата чигое се среща главно в районите на Южна Америка и Африка. Обикновено тя напада между пръстите на краката на стопаните, но може да се прикрепи и към други части на тялото. Бълхите могат да причинят и некроза - смърт на тъканите - която често трябва да бъде отстранена с хирургически инструменти.

    Краста

Друг микроскопичен паразит, който се размножава под кожата ни, е крастата (Sarcoptes scabiei). Тези миниатюрни акари се пренасят от човек на човек чрез контакт с кожата и предизвикват силно сърбящ обрив на мястото, където се заравя крастата. Крастата е особено притеснителна в рамките на едно домакинство или всяка общност с гъсто население. Затворите, домовете за възрастни хора и детските заведения могат да бъдат застрашени от избухване на епидемии. Още по-лошо е, че когато някой се зарази за първи път, той може да няма симптоми до два месеца, но през това време все още ще бъде заразен.

Акарите на крастата се заравят в кожата и живеят там, включително снасят яйца. Една от разновидностите на крастата, наречена норвежка краста, е особено тежка. Тя се характеризира с дебели кожни корички с голям брой акари и яйца на краста. Среща се предимно при хора с понижен имунитет и възрастни хора. Крастата е много заразна и може да се разпространи при пряк контакт и чрез замърсени дрехи, легла и мебели.

Крастата се лекува сравнително лесно със скабициди - лекарства, които унищожават акарите и яйцата. Най-разпространените версии са под формата на лосион или крем.

    Червей Лоа Лоа

Това е в графата „Надявам се това никога да не ми се случи“. Червеят Лоа Лоа е няколкосантиметров нематод, който заразява милиони хора в Западна и Централна Африка чрез ухапвания от еленови мухи (Chrysops). Той може да остане в тялото на човека-гостоприемник незабелязано в продължение на години. Някои хора могат да имат сърбящо подуване, което се появява и изчезва по тялото, най-често в близост до ставите. По-рядко срещаните симптоми включват сърбеж по цялото тяло, мускулни и ставни болки и умора.

Някой ден обаче заразеният може да почувства нещо странно в окото си и да се погледне в огледалото, за да види - ужас - малък червей върху очната ябълка. Ето как червеят Loa loa получава прозвището си „африкански очен червей“. Той е ендемичен за страни като Камерун и Судан.

След като бъде открит, инфекцията (лоаоза) може да се лекува с лекарството диетилкарбамазин. То ще убие ранните стадии на паразита в кръвта. Но възрастните червеи в окото изискват хирургично отстраняване.

    Човешка муха

Човешката ботушка (Dermatobia hominis) се среща в тропическите райони на Централна и Южна Америка и Карибския басейн. Тя е една от няколкото мухи, които могат да причинят инфекция на тъканите от ларви на муха (червеи). Самата муха не е носител на никакви болести, но ларвите се заразяват в кожата на бозайници - предимно на хора - и изживяват ларвния си стадий в подкожния слой. Там тя опустошава и създава болезнени гнойни пъпки. Този вид заразяване се нарича миаза.

За да могат да си свършат работата, буболечките зависят от други хранещи се насекоми. Те улавят други кръвосмучещи и отлагат зрелите си яйца върху тях - обикновено комари или кърлежи. Когато те се впуснат в търсене на кръв, яйцата реагират и се излюпват. След това ларвите навлизат в кожата, където могат да останат до 10 седмици, дишайки през дихателен отвор.

Още: Пийте по 1 чаша от това сутрин и ще пречистите тялото си от паразити

Ларвите на човешките мухи могат да причинят повдигнати лезии по кожата, които стават твърди и болезнени. Понякога заразените хора дори могат да усетят движението на ларвите. Ето защо лечението често включва използване на вазелин за запушване на въздушния отвор, което кара ларвата да изскочи, макар че в други случаи тя трябва да бъде отстранена по хирургичен път.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес