Отношенията между родители и деца никога не са лесни. Децата са по-уязвими и обръщат внимание на всяка забележка.
Затова си струва да запомните 5 неща, които едно дете никога няма да прости да родителите си, ако не го дарят с достатъчно любов.
1. Вербално унижение
Вербалното унижение е популярна техника, използвана от много родители. Те разчитат на нея за посочване на недостатъците на детето или за да го упрекнат.
Децата винаги реагират по различен начин на словесните унижения. Ако разберат, че родителите им ги обичат и подкрепят, това изобщо не е страшно. Но отрицателна реакция от тяхна страна се проявява в случай, че не получават достатъчно родителска любов.
Детето започва да мисли, че родителите му просто го мразят.
2. Липсата на подкрепа по време на конфликти
Любящите родители винаги защитават детето си. Но ако то не получи от тях подкрепа при конфликт с трето лице, това поражда негодувание в него за цял живот.
Детето приема подобно отношение като предателство. Тази родителска грешка оказва отрицателни последици в зряла възраст.
3. Унизителни наказания
Наказвайки детето си, много родители отиват твърде далеч и дори не го осъзнават. Разбира се, ако то е допуснало сериозна грешка, трябва да последва подходящо наказание. Как да намерим златната среда?
Някои родители измислят наказания, които унижават детето и оказват натиск върху психиката му. Чрез постоянно наказване и създаване на морален натиск е малко вероятно да се постигнат положителни резултати.
4. Постоянни сравнения с другите
Как ще реагира възрастен, ако някой започне да го сравнява с друг човек, подчертавайки недостатъците и очевидните му грешки?
Възрастните не понасят сравненията и веднага влизат в конфликт, за да се защитят. Защо тогава правят същото с детето си?
Сравнявайки го с други деца, родителите му показват, че някой е по-добър от него. В резултат на това детето развива мнението, че изобщо не е обичано и е най-лошият човек на този свят.
5. Пренебрежение
По правило децата, които имат по-големи или по-малки братя и сестри, усещат най-силно пренебрежението на родителите си.
Те започват да забелязват, че родителите им обръщат повече внимание и подкрепят другото дете в семейството.