Някои навици, дори най-незначителните на пръв поглед, могат да предизвикат несигурност, тревожност, неудовлетвореност от живота и депресия. Как да излезем от порочния кръг и да се отървем от това, което нарушава душевната хармония?
Фиксиране върху миналото
Противоречията и несъответствията с очакванията водят психиката до вътрешен дисбаланс и дискомфорт. Възпроизвеждането на вече известни провали и неуспехи в съзнанието преди заспиване може да доведе до погрешни заключения, които подкопават самочувствието и предизвикват тревожност. В този случай се опитайте да мислите конструктивно: погледнете на ситуацията отвън и намерете истинската причина за тревогата.
Ако се притеснявате, че в момента може да сте постъпили неправилно, възстановете щетите на хората, на които сте навредили. Простете на другите хора, ако са ви направили нещо лошо. Направете преживяването, каквото и да е било то, част от новото ви възприятие на ситуацията.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Навиците на емоционално здравите хора: Как да бъдем щастливи?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Намиране на вина
Във всяка ситуация e най-лесно да намерите виновник и да се предпазите от задължения. Тази позиция обаче може да ви настрои срещу всички и да подкопае вярата ви в хората около вас. Поемането на отговорност определено е трудно, но то ще бъде показател за емоционална зрялост и психическа устойчивост.
Потискане на емоциите
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
За да избегнем конфликти, нерядко се случва да потискаме емоциите си. Ако е невъзможно да говорите с човека, с когото разговаряте, водете вътрешен монолог, за да се справите с проблема. Използвайте фрази като: „Ядосан съм, защото...“ или „Чувствам се зле, защото...“.
Психика и тяло: мислете ги като едно
Сравнения с други хора
Проблемът започва в момента, в който се появят комплекси и чувство за малоценност поради сравняване с други хора. Освен това хората с ниска самооценка са придирчиви не само към себе си, но и към другите. Веднага щом се появи негативна преценка, опитайте се да придадете на мислите си по-неутрална окраска. Бъдете добри към себе си и не обезценявайте постиженията.
Неконтролируемо превъртане на новинарския поток
Четенето на новините, особено вечер, може да повиши тревожността. Заради широкото информационно поле и безкрайните истории концентрацията и паметта се влошават. Сред необратимите последици от напрежението е рискът от развитие на деменция и болестта на Алцхаймер в зряла възраст. Ако е възможно, пренасочете вниманието си към качествено съдържание, правете информационни паузи, за да анализирате спокойно получената информация.
За да рестартирате мозъка си, организирайте дигитална детоксикация: отделете известно време за почивка, в което да не прелиствате новините, а да се посветите изцяло на реалния си живот.