Касисът е считан за непретенциозно растение и поради тази причина градинарите напълно забравят да се грижат за него. Ако и вие допускате същата грешка, добре е да знаете, че тя може да доведе до намалява на реколтата на вкусните плодове с цели 90%.
Грешка № 1: Смятате, че касисът не трябва да се полива
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 януари /валутен калкулатор/
Касисът понася много леко липсата на влага в почвата. Но въпреки това продължителното засушаване води до забавяне на растежа на храстите, както и до значителна загуба на добив - плодовете стават по-малки, по-сухи и с по-дебела кожа.
Прекомерното поливане е не по-малко вредно, тъй като води до напукване на плодове, появата на гъбични заболявания и гниене на корените.
Какво трябва да направите в случая?
Поливайте храстите от касис три пъти на сезон:
- за първи път - в края на май - началото на юни, когато има активен растеж и поява на пъпки;
- втори път - в края на юни, когато плодовете започват да узряват;
- трети път - след прибиране на реколтата, защото по това време започва формирането на цветните пъпки за реколтата за следващата година
В зависимост от възрастта на касиса отделете от 2 до 5 кофи вода за всеки храст. Водата трябва да достигне до дълбочина 40 cm.
Грешка №2: Не подхранвате храстите
Без редовно торене почвата под храстите касис бързо се изчерпва и престава да снабдява растенията с ценните макро- и микроелементи, необходими за техния нормален растеж и развитие.
Касисът се нуждае от подхранване по време на формирането на пъпките и след плододаването. През първата половина на лятото заложете на азотни торове (25-30 гр амониева селитра на 1 кв.м.), а след прибиране на реколтата на фосфорно-калиеви торове в количество от 40-50 гр суперфосфат и 20-30 гр калиев хлорид на 1 кв.м.
Също така веднъж на всеки 2 години през есента се препоръчва подхранване с органични торове (по 4-6 кг хумус или компост на всеки храст).
Грешка №3: Не мулчирате почвата под храстите
Още: Може ли да се къпе куче с шампоан за хора?
Още: Какво се прави на Богоявление за късмет през новата година
При липса на мулчиращ слой почвата бързо изсъхва и се обраства с плевели, които „изсмукват“ влагата и хранителните вещества от нея. В резултат на това реколтата намалява значително.
През пролетта или в началото на лятото мулчирайте почвата под храстите с торф, хумус, слама, дървени стърготини или пласт слама с дебелина най-малко 5 cm.
Грешка №4: Не подрязвате храста
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Страхувайки се от грешки при резитбата, много градинари оставят храстите на касиса непокътнати. В резултат на това тяхното стъбло се удебелява, обраствайки със стари непродуктивни клони, които засенчват младите плодни издънки. В случая това води до спад в добива и често боледуване.
Веднага след засаждането подрежете всички клони до 2-4 добре развити пъпки. През есента на следващата година оставете на храста само 3-4 от най-силните и добре развити издънки. Отрежете останалото. През всяка следваща година касисът се реже по същия принцип - от всички издънки изберете 3-4, които са най-силни и ги подрежете малко, а останалите премахнете. След 4-5 години ще имате напълно оформен храст с 15-18 клона на различна възраст.
Последващата резитба на касиса се свежда до отстраняване на клони на възраст над 5-6 години (те са най-дебелите и разклонени).
Грешка №5: Не използвате препарати за защита на касиса от болести и вредители
Няма сортове, които са напълно устойчиви на всички съществуващи болести и вредители. На всеки етап от развитието си те се нуждаят от допълнителна защита.
Ето какво е необходимо да направите, за да си гарантирате богата реколта:
Още: Фази на Луната през 2025 година
Още: От кои породи са най-интелигентните кучета?
- Ранна пролет, преди пъпките да набъбнат - премахване на стари листа, мулчиране на почвата, пръскане с 3% меден сулфат или 5% железен сулфат;
- Период на образуване на пъпките - премахване на клоните с големи подути пъпки;
- При вече образувани пъпки - третиране с инсектициди (Aktellik, Kemifos, Kinmiks и др.) срещу жлъчни мушици, листни въшки, акари; пръскане с 1% течност от Бордо срещу гъбични инфекции;
- Веднага след цъфтежа - пръскане с 1% течност от Бордо срещу гъбични инфекции; третиране с Fufanon, Aktellik, Akarin и други инсектициди срещу молци, триони и други вредители;
- След прибиране на реколтата - пръскане с 1% течност от Бордо срещу гъбични инфекции
- Есента след опадване на листата - разрохкване на почвата под храстите; почистване и изгаряне на падналите листа.