Можете да говорите колкото си искате за хармонията между влюбените, но въпросът за парите може да развали отношенията в една двойка. Причините се крият както в обективни фактори (различни доходи, ниво на разходите), така и в по-дълбоки психологически аспекти.
Какви финансови мини на времето се крият в нашите взаимоотношения? Финансовият експерт Светлана Петрова е определила 5 най-често срещани рискови зони.
1. Непоследователност на финансовите планове
Една от основните причини за финансови конфликти в двойката е липсата на координация и прозрачност по отношение на личните и съвместните разходи. Ако всеки от партньорите действа според собствения си план, без да координира големи покупки и други финансови решения, това неминуемо води до взаимни оплаквания и недоразумения.
За да се избегнат подобни ситуации, е важно периодично да се обсъжда семейният бюджет, да се постигне съгласие по приоритетните разходни пера и да се разпределят финансовите отговорности. Съвместното финансово планиране ще ви позволи да се почувствате като екип и да избегнете конфликти на тази основа.
Умни начини да се сдобрите след сериозен конфликт
2. Различни навици на потребление
Друга ябълка на раздора често е разликата във финансовото поведение на партньорите. Някои от тях са склонни към разточителство и импулсивни покупки, докато други, напротив, към икономии буквално за всичко. Ясно е, че много неща идват от детството, но подобно разминаване по отношение на парите може да породи взаимни упреци, раздразнение и ревност.
Намирането на компромис по този въпрос не е лесно, но е необходимо. Важно е да изработите общи принципи на финансово поведение, които да устройват и двама ви. Може да се наложи да направите взаимни отстъпки и да определите свои семейни правила на играта, които да са благоприятни за двойката като цяло.
3. Неравенство в доходите
Когато доходите на партньорите се различават значително, това също може да бъде източник на конфликти. Човекът с по-високи доходи може да смята, че е спонсор на втория, което провокира претенции и недоволство. На свой ред този, който печели по-малко, може да изпитва чувство на малоценност, зависимост и дори унижение.
За да се предотврати развитието на подобни негативни сценарии, е важно да се прави ясно разграничение между "моите", "твоите" и "нашите" финанси. Като ги обединявате в общ бюджет, едновременно с това запазвате чувството си за лична финансова независимост. Също така не забравяйте да оценявате приноса на всеки от партньорите за семейното благополучие - не само материалния, но и емоционалния, битовия и други приноси.
4. Разногласия относно спестяванията
Друга потенциална финансова мина е несъгласието за това къде да се влагат общите спестявания. Единият партньор може да настоява да ги инвестира в имот например, докато другият настоява да ги държи "под възглавницата". Или пък единият иска да похарчи спестяванията за голяма покупка, а другият се противопоставя.
В този случай ще трябва да проведете открит разговор, за да разработите обща стратегия за финансово поведение. Определете общите си цели и приоритетите, които искате да постигнете. След това обсъдете каква сума да заделяте и каква да използвате за текущи нужди. Съгласувайте критериите, които ще използвате за вземане на важни финансови решения.
8 трика, за да разрешавате по-лесно конфликтите във връзката ви
5. Скриване на информация за вашия бизнес
Ако единият от партньорите притежава собствен бизнес, а другият знае малко или нищо за него, това също може да създаде много финансови търкания. Липсата на прозрачност за бизнеса, нежеланието да се обсъждат финансовите дела на фирмата с домакинството - всичко това кара другия партньор да се чувства недоверчив, притеснен и ощетен.
За да се избегне тази ситуация, партньорът трябва да бъде възможно най-открит и прозрачен по финансовите въпроси. Съвет: предоставяйте на другата половинка пълна и актуална информация за състоянието на делата във вашата компания, планираните инвестиции и очакваните приходи. Това ще спомогне за изграждането на взаимно доверие и установяването на истинско партньорство.
Разбира се, финансовите разногласия и конфликти в една двойка могат да бъдат предизвикани и от други фактори - например различни житейски ценности, несигурност за бъдещето, нарушаване на границите. Горепосочените аспекти обаче са най-често срещаните болни точки в тази област. За да ги избегнете, е важно още от самото начало да разработите обща финансова стратегия, основана на доверие, взаимно разбиране и зачитане на интересите на всички.
Редовно обсъждайте всички финансови въпроси, постигнете съгласие по приоритетите и правилата, бъдете открити и прозрачни един към друг. Това ще ви позволи да избегнете много конфликти, свързани с парите, и да изградите хармонични, здрави взаимоотношения.