Визуализацията на успеха, както и плановете за действие, изготвени предварително за различни резултати от едно събитие, ще ви помогнат да се справите с притеснението.
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
В деня преди изпит всеки се държи различно: някой трепери от страх и се настройва за най-лошия резултат, докато друг успява да остане спокоен и дори се опитва да развесели своите „другари по нещастие“. Чудя се каква е тайната на такива хора и как успяват да запазят спокойствие в такъв решаващ момент?
Kакво препоръчват психолозите в тази ситуация?
1. Помислете за различните резултати от събитието
Първо, за да се успокоите трябва да осъзнаете, че няма нищо лошо в полагането на изпити. Второ, да превъртите различни сценарии в главата си.
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
● Оптимистичен - получавате висок резултат, влизате в мечтания университет, накрая въздъхвате с облекчение и си давате време да се възстановите и да си починете преди да покорите нови висоти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
● Песимистичен – избирате не един университет, а няколко. Естествено, резултатите от приемните изпити за всеки от тях са различни: някои са по-високи, други са по-ниски. В един от университетите, които сте избрали за прием, определено ще влезете, можете да сте спокойни. Да, не в този, за който сте мечтали, но все пак в специалността, която сте избрали.
2. Не натоварвайте мозъка с ненужна информация
Важно е да осъзнаете, че сте прекарали много време и усилия за подготовка за изпита. В деня преди това важно събитие не трябва да продължавате да повтаряте правилата и да решавате тестове, напротив, благодарете си за успешната работа от уроците и просто си дайте почивка. Ако все пак разбирате, че някаква информация се е изплъзнала от главата ви - спокойно седнете на бюрото си и я повторете.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Как да се справим със стреса преди изпит?
3. Лягайте си рано
Трябва да разберете, че ще бъдете ефективни на изпита, ако си легнете не по-късно от 22 часа. Само няколко малки съвета ще ви помогнат бързо да заспите.
● Не преяждайте на вечеря. Яжте нещо леко и постно, като зеленчукова салата, задушено месо и лека гарнитура.
● Откажете се от сладкото поне на вечеря и преди лягане. Шоколадът, кифличките и други вредни продукти могат не само да предизвикат безсъние на нервна основа, но и да ви вкарат в стресово състояние.
● Оставете телефона. Пожелайте на приятелите си хубави сънища, късмет на изпита и сложете телефона под възглавницата или на рафта, след което опитайте да заспите. В противен случай няма да се наспите и ще се явите на изпита уморени и разсеяни.
4. Дайте си награда
Подготовката за изпита, явяването и, разбира се, взимането му - всичко това изисква много усилия. За да ги завършите, трябва да се възнаградите с поне някаква дреболия: разходка с приятели, нова книга, рокля и т.н. Наградата ще ви помогне да погледнете по различен начин на процеса на подготовка.