В нашия живот от ранна възраст ние усвояваме информация и интернализираме ценностите на нашите родители. Естествено е. Въпреки това, някои от вярванията, които предават, могат да имат отрицателно въздействие върху финансовото бъдеще на човек. Нека да разгледаме четири основни нагласи, които ви обричат на бедност.
1. Вечното „без пари“
Ако детето постоянно чува от родителите си, че нямат пари и това е причината да не получава това, което иска, тогава ще има проблеми. В резултат на това човек ще бъде убеден на подсъзнателно ниво, че без огромен капитал няма да получи нищо. Дори не си струва да опитвате. Само за информация: това, разбира се, не е вярно. Ако сега наистина няма пари, по-добре е да обясните това на детето по друг начин. Важно е да обясните на детето си защо купувате продукти, а не нова играчка.
Какво казва отношението ви към парите за вас?
2. „Твърде рано ти е да мислиш за пари“
Да кажете на детето, че му е рано да мисли за пари, е изключително съмнително решение. Можете и трябва да бъдете научени от ранна детска възраст как да управлявате финансите и да планирате разходите си. Родителите имат силата да развият здравословни навици у детето си, да обяснят как да внимават с парите и да ги разпределят.
Този подход ще ви помогне да развиете отговорно отношение към финансовите решения и ще ви научи да вземате информирани решения.
3. „Ако нямаш богати родители, няма с какво да започнеш“
Често тази фраза се използва като шега, но дори и в този случай трябва да разберете, че на децата често им е трудно да разберат нивата на ирония на възрастните. В резултат на това е гарантирано отрицателно въздействие върху бъдещето на вашето дете. Избягвайте да използвате тази фраза дори като шега. Напротив, важно е по-често да напомняте на детето, че ако работи усилено върху себе си, то определено ще постигне всичките си цели и целият му живот ще се развие така, както иска.
Силата на мисълта: Нагласите, които ни пречат да станем богати и успешни
4. „ Тук няма нищо твое, ако спечелиш пари, ще бъде“
Родителите често използват подобни фрази, без да осъзнават вредата, която причиняват. Децата, които „нямат нищо“, са склонни да отидат на работа възможно най-рано, без никакви умения или способности.
Финансовото възпитание на децата играе важна роля за тяхното бъдеще. Важно е да бъдете изключително внимателни и да не говорите излишни неща на наследниците си. Освен това, трябва да запомните, че детето активно наблюдава родителите си и имитира тяхното поведение. Ето защо, възрастните трябва да бъдат най-добрите, като учат децата на здравословни финансови навици и финансова грамотност. Това ще помогне на децата да развият отговорно отношение към парите и да постигнат успех в бъдеще.