Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

3 въпроса, които да си зададете, ако не сте сигурни дали трябва да скъсате с партньора си

16 ноември 2024, 18:00 часа

Трябва ли да остана или да си тръгна? Много от нас са се борили с този въпрос в определен момент от романтичния си живот. Независимо дали се борите с токсична динамика на връзката, физическа или емоционална дистанция, изневяра, сблъсък на ценности или просто сте надраснали един друг, ако започнете да обмисляте раздяла с някого, знаете, че нещо не работи.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Чувството на противоречие по отношение на прекратяването на една връзка е логично. В края на краищата сте инвестирали значителна част от времето и енергията си, може би все още сте дълбоко загрижени за партньора си, а мисълта, че сте сами и се опитвате да срещнете някой нов, може да бъде обезкуражаваща.

И така, как да разберете кога най-накрая е време да си тръгнете? Ако се замисляте за напускане на романтична връзка, това са някои важни въпроси, които трябва да си зададете.

Още: Можете да поправите всичко: Ето как се разпада една връзка и как да предотвратите процеса

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов

1. Партньорът насилва ли ви физически или емоционално?

Взаимоотношения, които включват каквото и да е физическо или психологическо малтретиране, изискват незабавна преценка дали е време да напуснете, с оглед на безопасността на единия или на двамата партньори.

Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата

Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет

Друга причина, поради която злоупотребата може да бъде трудно разпознаваема: Тя не винаги оставя видими следи. Ако сте във връзка, в която се злоупотребява, поведението, което изпитвате най-често, е емоционално и психологически вредно. Ако не сте сигурни дали връзката ви е емоционално насилствена, помислете дали партньорът ви обижда или ви нарича с имена, критикува ви по начин, който ви кара да се съмнявате в стойността си, обвинява ви, за да ви внуши вина, играе мисловни игри, или ви унижава. Той може също така да използва сплашване, принуда и заплахи или дори децата ви, за да влияе върху това, което правите, както и върху това къде и с кого ходите.

Здравата връзка, от друга страна, се корени във взаимното уважение. Преговорите и справедливостта, икономическото партньорство, споделената отговорност (включително родителството), честността, доверието и емоционалната подкрепа осигуряват основата за равенство и ненасилие. Напускането на взаимоотношения, които включват насилие от страна на интимния партньор и/или емоционално насилие, може да бъде особено сложно и често опасно.

Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи

Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус

Още: 3-те зодии, на които им предстои РАЗДЯЛА през ноември 2024

2. Психичното ми здраве ли ми пречи да видя ясно ситуацията?

Може да е особено трудно да разберете дали дадена връзка е подходяща или не за вас, когато се борите с психичното си състояние. Ако например оставате, защото не смятате, че някой друг може да ви обича, тази безнадеждност може да говори за депресия. Този вид изкривено и катастрофично мислене, съчетано с ниска самооценка, може да накара оставането да изглежда като единствената възможност. И ако се държите така, защото не можете да спрете да се тревожите за бъдещето - мисълта, че ще останете завинаги сами или че няма да имате дата за следващата си сватба, да речем - може би се борите с тревожност. Всъщност прекомерната тревожност е характерен симптом на генерализираното тревожно разстройство (ГТР).

И обратното, депресията или тревожността също могат да замъглят представата ви за връзка, която си струва да бъде спасена. Ако редовно се чувствате безнадеждни или се страхувате за бъдещето, помислете дали да не проучите тези чувства с лицензиран терапевт, ако имате възможност. Терапевтът може да ви научи на стратегии за справяне и да ви помогне да разберете по-ясно дали оставате с партньора си по погрешни причини, и ако е така, да признаете, че заслужавате да намерите по-пълноценна връзка.

3. Какви са моите нужди и ценности?

Още: Това не е живот: Как да спрем да зависим от друг човек?

Говорейки за това какво е най-добро за вас, не е необходимо да имате „добра“ причина да прекратите една връзка - тя може просто да не отговаря на нуждите ви. Изследването на това дали тези нужди се удовлетворяват (може би чрез терапия, водене на дневник или разговор с приятел) може да ви доведе до по-дълбоко разбиране на това защо някои неща не работят за вас и какво може да търсите вместо тях, вместо да разглеждате партньора си и неговите недостатъци като причина, поради която не сте щастливи във връзката.

Като цяло, ако се чувствате недооценени или обидени на партньора си, има вероятност определени нужди да не са задоволени. Може да е полезно да обърнете внимание на тези основни нужди и ценности по време на спорове.

Например, ако се карате за пари и бюджети, коя потребност не е задоволена тук? Дали става дума за финансова сигурност и безопасност, или може би за свобода и независимост? След това се запитайте: „Каква е основната ценност, която стои зад тази нужда?“. Може би за вас е важно да имате спестени пари за бъдещето, или да поглезите себе си и близките си. Разпознаването на този вид нюанси може да ви помогне да решите дали тези конфликти могат да бъдат преодолени.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес