Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

21 август - какъв празник е утре, традиции и обичаи

20 август 2024, 09:50 часа

На 21 август православната църква почита паметта на апостол Тадей и великомъченица Василиса. 

Още: Учителят Дънов: Ако мисълта за даден човек никога не изчезва от съзнанието ви - той ви обича

Още: Къде се среща естествено газирана минерална вода в България

История на празника

Тадей е роден в сирийския град Едеса. Един ден, след като дошъл в Йерусалим, той чул проповедта на Йоан Кръстител, след което приел християнството и бил кръстен в Йордан. Когато срещнал Исус, той стана негов ученик.

Два празника идват утре, спазват се редица традиции и обичаи

След екзекуцията на Христос, Тадей започва да проповядва в Сирия и Месопотамия, за да обърне местните жители към християнството. Често неговите проповеди били съпроводени с чудеса. Той излекува цар Абгар от проказа. Владетелят пожелал да възнагради апостола, но Тадей се отказал от земните блага и решил да прослави Христос и да носи словото Божие сред хората. С проповеди той достигал до финикийския град Вирита (Бейрут), създал църква там и доживял до 44-годишна възраст.

Още: Как се прави най-ароматното греяно вино

Още: Закони на метафизиката: Всичко, което ни се случва, е отражение на нашия вътрешен свят

Според църковния календар на 21 август се чества паметта на мъченица Васа със синовете й Теогний, Агапий и Пист, пострадали за вярата си по времето на император Максимиан (305-311 г.).

Васа, която живеела в Едеса в Македония, била омъжена за езически свещеник. Възпитана в християнската вяра, тя я предава на синовете си.

Съпругът-свещеник, когато започнало преследването на християните по време на управлението на Максимиан, разкрил за вярата на жена си и децата си. Васа и синовете му, въпреки заплахите, отказали да се отрекат и да принесат жертва на идолите.

Първо започнали да измъчват децата им пред очите на майка им. Били са жестоко изтезавани, за да ги принудят да се отрекат от вярата си. След като децата отказали да го направят, главите им били отсечени.

Още: Кой се смята за създателя на напитката джин?

Още: Какъв църковен празник е на 11 януари - традиции и обичаи

Светицата била уморена от глад в затвора, но ангел Божи я укрепил с райска храна. Никакво мъчение не успяло да навреди на изповедника, закрилян от Господ.

Мъченицата счупила статуята на Зевс и след това била хвърлена в морските дълбини. Но внезапно кораб отплавал към и я спасил. Осем дни по-късно Васа слязла от кораба до владетеля на остров Алон, разположен в Пропонтис или Мраморно море, където след това била обезглавена.

Традиции обичаи и поверия, свързани с празника

На този ден предците ни са събирали ябълки и жънели лен, ако времето е било сухо. Според поверията, ако има много паяжини по дърветата, тогава се очаква затопляне. Ако офиката има много плодове, ще бъде дъждовна есен. Ако има много жълъди на дъба - януари ще бъде снежен. Ако денят е ясен и топъл, времето ще бъде такова през целия септември. Ако мишките крадат зърно - ще има студена и снежна зима

На този ден е забранено тръгването аба дълъг път. И ако трябва да отидете някъде, тогава се помолете преди пътя. Не трябва да се яде месо и да се пие алкохол.

20 август - какъв празник е утре, кой има имен ден, традиции и обичаи

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес