На 2 юни българите отдаваме почит на Христо Ботев и останалите герои, които са жертвали живота си в името на това страната ни да бъде свободна и независима. Всяка година, на този ден, точно в 12 часа чуваме сирени, които са с продължителност 2 минути.
Звукът им алармира за тези легендарни българи, на които трябва да отдадем почит. Сирената въздейства емоционално върху нас. Приканва ни да сведем глави към гръдта и в рамките на 2 минути да забравим за ежедневните проблеми, задачи и битовизми и да се замислим върху това какви българи е раждала родината ни.
Ако на този ден, без значение къде по света се намираме, носим в съзнанието си образа на Христо Ботев и останалите герои, то ние ще останем българи до края на живота си.
Кога умира Христо Ботев? Всеки българин трябва да знае и помни това!
Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи
Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски
За първи път денят на Ботев и загиналите за свободата на България се чества във Враца и Пловдив. Това се случва през далечната 1884 година.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сретение Господне: Какво се прави по традиция на този ден?
Още: Молитвите на Сретение Господне, които пазят от зло и сбъдват желания
Официално празникът започва да се отбелязва през 1902 година. Сирените се чуват за пръв път през 1984 година и тази традиция се спазва и почита и до днес. Сирените са символ на съпричастност на българския народ към подвига на великите българи.
От 31 май 1993 година Денят на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България е бил обявен с решение на Министерския съвет.