Множество митове, суеверия, погрешни тълкувания на факти, бабини деветини и т.н. са познати на съвременното ни общество. Някои от тях обаче по една или друга причина толкова много са се утвърдили в съзнанието на хората, че днес ги приемаме за научно доказани факти, каквито те всъщност не са. Insider събира най-разпространените такива, използвайки различни източници – Reddit.com, Wikipedia, както и познанията по темата на собствените си редактори. Вижте списъка, който успяват да съставят с общи усилия.
1. Стресът няма нищо общо с високото кръвно. Силно стресовите ситуации наистина могат да повишат налягането на кръвта в организма ви, но това има само временен ефект. За по-сериозни проблеми с кръвното са виновни по-скоро тютюнопушенето, лошата хранителна диета, както и наследствеността.
2. Монета, пусната от покрива на Емпайър Стейт Билдинг, би убила човек? Истината за този мит е, че монета от 50 цента, която полита от покрива на сградата, няма да развие по-висока скорост от 80 км/ч. Това не е достатъчно да убие човек, ако падне върху него.
3. Водата не е толкова добър проводник на електричество. Причината да бъдем ударени от ток, ако сме във вода, която има контакт с електричество, е наличието на минерали и други вещества, които подобряват нейната проводимост.
4. Захарта не повишава енергичността на децата. Изследване показва, че няма разлика в хиперактивността между деца пили напитки със и такива без захар в тях.
5. Пукането на пръстите може и да изнервя околните, но всъщност ви предпазва от артрит.
6. Не е вярно, че хората използват само 10% от мозъка си. Те просто използват различните му части по различно време, в различни ситуации и с различна интензивност. Не бихме могли да оцелеем, ако не използвахме 90% от сивото си вещество.
7. Котките и кучетата не са далтонисти. Те виждат в синьо и червено. Кучетата дори имат малко по-широк диапазон на периферно зрение от хората, но за сметка на това не виждат толкова далеч като тях.
8. Косата и ноктите спират да растат, когато човек умре, но кожата се свива, което води до заблудата за техния растеж.
Останалите погрешни, но популярни твърдения прочетете в Expert.bg.