Балансираната диета и добре съставното меню са важни за здравето. ВВС посочва 100 полезни храни, консумацията на които подобрява функционирането на тъканите и органите в тялото. Представяме ви 12 от тях с обяснение на благотворното им въздействи върху организма:
1. Бадеми – съдържат щедри количества полезни мастни киселини, благодарение на които подобряват здравето на сърцето и съдовете. Бадемите са сред най-цените храни за болните от диабет. Богати на магнезий, те играят важна роля в регулирането нивата на кръвната захар и понижават нивата на лошия холестерол. Ядките помагат за детоксикацията на тялото и най-вече на червата. Съдържат и много фибри, които ви държат сити дълго време, което ги прави подходящи за консумация и по време на диета за отслабване, въпреки че са калорични.
2. Тиквени семки – растителен източник на внушителни дози желязо и манган. Подобряват цялостното здраве на организма и са полезни при анемия. Богати са и на много други витамини и минерали, но сред най-ценните вещества в тях е Л-аргининът, предотвратяващ натрупването на плаки в артериите, като по този начин намалява риска от сърдечно-съдови заболявания. Големите количества цинк в това семе се грижат и за половата функция и поддържането на нормални нива на тестостерон при мъжете.
3. Цвекло. Още Хипократ е използвал цвеклото за лечение на редица състояния. И това съвсем не е случайно. То помага за детоксикацията на организма, поддържа здравето на бъбреците и черния дроб, богато е на мед, с което улеснява усвояването на желязото и предпазва от анемия. Препоръчва се консумация при язва и проблеми с храносмилателната система, високо кръвно налягане и подагра.
4. Мандарини – вкусният сочен плод е богат на витамин С и се грижи за поддържане на имунната система в готовност. Оказват отхрачващо действие при бронхит и трахеит, грижат се за здравето на храносмилателната система, като са ефективни дори при дизентерия. Пресен сок от мандарини лекува и облекчава и редица кожни заболявания.
5. Листа от глухарче – нежното цвете, което наскоро нашумя в кухнята, е сред най-ценните храни за здравето. Бедно на калории, богато на витамини С, А и на минерала калций, то стимулира имунната система и поддържа костите здрави.
6. Спанак – съдържа желязо и витамин С, който спомага усвояването му. Така вкусният зеленчук предпазва от развитие на анемия. Спанакът е богат и на магнезий, с което благоприятства нормалното функциониране на нервната система и мускулите и спомага за поддържането на кръвното налягане в нормални граници. Спанакът е мощен антиоксидант, който предпазва клетките от увреждащото действие на свободните радикали, понижава възпалителните процеси в тялото, подобрява състоянието на кожата и косата и стимулира производството на колаген, важен за съхраняване на младостта.
7. Орехи – изключителна храна, източник на антиоксиданти и Омега-3, позната с доказаните си способности да намалява риска от развитие на диабет, да се бори с възпалителните процеси и да се грижи за нормалното функциониране на мозъка и добрата памет.
8. Живовляк – доказано облекчава болки в зъбите, участва в поддържане на оралното здраве, ускорява заздравяването на раните и се грижи за добрия вид на кожата. Използва се при несъвършенства на кожата като акне, екземи, псориазис.
9. Киви – вкусно и ароматно, богато на фибри, витамини, антиоксиданти, кивито се грижи за здравето на дихателната система, костите, сърцето и съдовете, подобрява зрението и има доказани антибактериални свойства
10. Джинджифил – познат с мощното си противовъзпалително действие, той укрепва имунната система и е доказано ефективен при вирусни инфекции и за стимулиране на имунната система.
11. Смокиня – сладкият и ароматен плод подобрява функционирането на храносмилателната система и облекчава изхождането. Използва се като лек при заболявания на горните и долните дихателни пътища като бронхит. Понижава нивата на лошия холестерол и е чудесно средство за превенция на сърдечно-съдови заболявания.
12. Карфиол – богат на желязо, зеленчукът предпазва от анемия. Има отслабващ ефект и помага за поддържане на тънка талия. Укрепва стените на кръвоносните съдове, пречиства от холестеролови отлагания и така осъществява превенция на атеросклерозата. Зеленчукът прочиства червата от токсини и подобрява кръвния състав.