Мобилният телефон е нашата връзка със света. Днес е почти невъзможно човек да няма телефон в себе си. Той улеснява живота на хората и им помага да бъдат намирани, независимо къде са.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Когато се появиха мобилните телефони, те бързо навлязоха в живота на всеки човек. В днешно време телефонът служи не само за разговори, а чрез него правим и изпращаме снимки, видеоклипове, чатим си през различни приложения, изпращаме мейли, следим, четем и коментираме в социалните мрежи и какво ли още не. Телефонът е нашият мини-компютър, чрез него може даже да работим дистанционно.
Но на първо място телефонът служи предимно за говорене, а комуникацията по телефон си има правила и етикети, които е добре да се спазват, за да покажем учтивостта и възпитанието си към човека от отсрещната страна.
Често пъти е неприятно да се говори, когато около нас има много хора. Налага си да слушат нашия разговор, въпреки, че често пъти не им е приятно.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Прави много лошо впечатление, когато телефонът звъни силно, а човекът вдига и започва да води дълъг и безсмислен разговор. Това дразни околните и оставя в тях неприятно впечатление.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Затова сега е време е да научите кои са важните правила, когато разговаряте по телефон с познати или непознати.
1. Този, който е звъннал пръв е, добре да прекрати разговора
Ако сте човекът, когото е потърсил другия, първо е добре да разберете дали е удобно търсеният от вас да говори. Ако усетите, че се намира в неподходящо място, най-добре да се извините и да му кажете, че ще звъннете по-късно. След което е добре бързо да му затворите. Бъдете кратки и вежливи.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Възможно е събеседникът ви да очаква някакъв важен разговор или да влиза в среща. Затова въпросът дали може да разговаря е добре винаги да му се задава, особено ако е в работно време.
2. Не му звънете по всяко време
Помислете колко е часът, преди да звъннете на някого. Не е удобно да се звънни рано сутрин, особено в почивни дни. Изчакайте да мине 9 часа и тогава наберете номера, когото искате.
Вечер след 22.00 часа също не е удобно да звъните. Ако толкова искате да чуете някого, но се съмнявате дали е буден, можете първо да му пишете съобщение или да използвате някой чат.
Когато уцелите някой да вечеря, трябва бързо да му се извините и в бъдеще да избягвате този час на позвъняване. Ако не ви е спешно ще имате достатъчно време да го чуете в някакъв друг час. Не е добре да прекъсвате семейната му вечеря.
3. Когато звъните на някого, когото не знае вашия номер, е добре веднага да му се представите
"Здравейте, Стефан е на телефона" - изречение, което ще спести всякакви неудобства, ако другият не е сигурен кой го търси и ако не е вкарал номера му в указателя на телефона си.
4. Не се хранете, докато говорите
Дъвченето по телефона се усеща от другия човек и не е приятно, защото е признак на неуважение. Изяжте си залъка, преглътнете и тогава говорете. Изплюйте временно дъвката и говорете с ясен и отчетлив глас. На никого не е приятно да чува мляскане, пиене на някаква течност или дърпане на цигара.
5. Когато сгрешите номера, не прекъсвайте мълчаливо връзката
Ако разберете, че този, който е вдигнал слушалката не е човекът, когото търсите, не му затваряйте директно, а просто му се извинете. Иначе рискувате той да започне да ви връща обажданията и да ви пита защо го търсите, а това ще доведе до ненужни досадни ситуации.
6. Спрете да спорите и прекратете сериозните дискусии по телефона
Ако имате важни и наболели проблеми, те не се решават по телефона. Добре е да се видите на живо, стига това да е възможно. Ако сте от други градове и държави, избягвайте конфликтите по телефона, защото те се провокират много по-лесно и може да се скарате с човека. Ако усещате, че се ядосате, намерете начин да прекратите разговора и да се обадите на своя събеседник на другия ден или по-късно.
7. Говорете кратко и тихо, когато сте на обществени места
Не е нужно всички хора да разбират какви лични проблеми ви тревожат. Не въвличайте в разговора си никого - пряко или косвено. Не е учтиво да си търсите умишлено публика, която да слуша вашите преживявания. Това дразни околните и е проява на лошо възпитание и неуважение. Водете лично подобен тип разговор.
8. Не водете лични разговори от служебен телефон
Не смесвайте служебното с личното. Може някой да върне разговор на служебния ви телефон, а той да не е у вас, а във ваш колега или ръководител. Ще изпаднете в неудобна ситуация.
9. Не обсъждайте човека, който ви звъни
Ако не търсят вас, не е етично да извикате човека, за когото е обаждането. Поставете телефона на масата и идете лично при човека, който е търсен. Не коментирайте нищо, защото в слушалката всичко се чува, макар и да сте отдалечени от нея.
10. Не стартирайте разговора с питането "Кой я търси/кой го търси"
Когато вдигнете, първо кажете, че този човек отсъства и чак тогава можете да попитате кой го/я търси. В противен случай от отсрещната страна може да си помислят, че криете човека, а това ще доведе до проблемна ситуация за всички.
11. Изключвайте телефона си, когато сте на конференция, в църква, на театър, кино и други подобни места
Ако все пак чакате важен разговор, може да сложите телефона си на вибрация и да излезете, щом някой ви позвъни. А когато сте в транспорта или в офис с много колеги, просто намалете звука на телефона до минимум, за да не притеснява останалите хора.