Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

10 правила на Мария Монтесори: Ако постоянно хвалите детето, то ще стане възрастен, който вярва, че всичко му принадлежи

21 август 2024, 17:35 часа

Златните правила на Мария Монтесори, които всеки родител трябва да прилага

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 януари /валутен калкулатор/

Образованието няма една форма – има десетки начини да научите децата на всичко за света, в който живеят, като един от методите е методът Монтесори и неговите 10 златни правила, които всеки родител трябва да прилага.

Вижте още: Психолози: Трябва ли да научите детето да пише и да чете в предучилищна

Методът Монтесори е описан за първи път в началото на 20-ти век, когато италианският лекар Мария Монтесори наблюдава деца, за да види как учат за света около тях. Тя се стреми да създаде образование, което да се хареса на децата, вместо да ги принуждава да се държат по определен начин.

Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?

Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна

Методът Монтесори става все по-популярен и има 10 основни принципа или златни правила, които могат да ви помогнат да решите дали този метод е най-подходящ за вашите деца.

Напомняме, че Мария Монтесори е италиански лекар и педагог, който през 20-ти век помогна за развитието на начина, по който мислим за отглеждането на деца, и тя основава своята теория на идеята, че средата, в която детето расте през първите три години на животът е от решаващо значение за цялостното му развитие.

1. Дайте на детето си свобода с граници

Основното в Монтесори е свободата. Свобода на изследване. Свобода за придобиване на независимост. Но много хора тълкуват погрешно значението на свободата като „оставяне на детето да прави каквото си иска, когато си поиска“. Но това не е така.

Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

За да искат децата да изследват света, те трябва да се чувстват свободни и уважавани. Но вие също трябва да осигурите безопасни възможности. Трябва да бъдете модел за подражание на детето си и да създавате граници в безопасна среда.

След като детето ви се научи да уважава своята среда, нещата и как да контролира своите импулси, неговата среда може да се разшири.

По-малките деца се нуждаят от повече ограничители, като например предпазни елементи за предотвратяване на нараняване.

2. Монтесори стая

Един от определящите аспекти на принципите на Монтесори в класната стая и у дома е идеята за „подготвена среда“. В такава среда децата се учат как да се грижат за пространството, което използват. Пространството е организирано ефективно, така че децата да могат да изследват със свое собствено темпо, водени единствено от любопитството си.

„Подготвените среди“ позволяват независимост и свобода в границите, както беше споменато. Монтесори средата насърчава учениците да бъдат активни в собственото си образование.

Можете да подготвите средата, като организирате пространството по такъв начин, че децата да имат възможности да играят и изследват. Например, подготвената зона трябва да има отворени рафтове с организирани играчки и книги, от които детето ви да избира.

3.Наблюдавайте детето, докато играе

Методът Монтесори е създаден чрез наблюдение на деца по време на игра. Точно както Монтесори инструкторите наблюдават децата, за да видят как се развиват, вие като родител можете да откриете много за детето си. Като просто наблюдавате, ще забележите техните специални интереси, какви умения се опитват да научат и много повече.

Ако искате да използвате наблюдението по-ефективно, спуснете се до нивото на детето си и вижте света от неговата гледна точка. Може да откриете отговори на въпроси като защо детето ви се опитва да се катери на стол или защо е толкова заинтересовано от определен предмет.

4. Първо реалност, по-късно фантазия

Децата често живеят в свят на въображение, въпреки че умовете им все още не са способни на абстрактно мислене. Монтесори препоръчва фантазията да се въведе по-късно, след като децата са придобили образование, базирано на реалността.

Въпреки че избягването на всички фантазии е трудно, класните стаи и домакинствата, използващи метода на Монтесори, могат да се съсредоточат върху моделирането на ежедневния живот - готвене, чистене, четене за света на природата и игра навън.

Вижте още: 5 начина да отучим детето да яде прекалено много сладко

5. Разговори за емоции и взаимоотношения

Ключов принцип, отразен в метода Монтесори по света, е мирът. Всичко за общността, както местно, така и глобално, се научава.

Монтесори се фокусира върху реалния свят, управлението на стреса и мирното разрешаване на конфликти. Този вид обучение включва говорене за социална несправедливост, говорене за положителни и отрицателни емоции, толерантност, емпатия и уважение.

6. Монтесори играчки - колкото по-малко, толкова по-добре

Много родители искат да разглезят децата си и това е разбираемо. Монтесори ни учи, че не е необходимо да харчите пари за скъпи играчки. Колкото по-малко играчки има едно дете, толкова повече то може да разбере своя свят и да намери ред. Обратно, твърде много играчки могат да бъдат непосилни. Детето ще се бори да прави избори и това може да доведе до по-малко време, прекарано в изследване на света.

Също така твърде многото възможности за избор намаляват стойността на всеки елемент. Когато децата не уважават играчките си, те ще ги счупят или ще кажат, че им е скучно и ще искат повече. Така че, намалете броя на детските играчки до минимум и ги редувайте.

7. Наказание и награда

Мария Монтесори отбеляза, че нито наказанието, нито наградата са ефективен инструмент за дисциплиниране на децата. Това, което тя намери за ефективно, се нарича „вътрешна дисциплина“, която идва от чувството за отговорност на детето.

Едно нещо, което може да забележите във всички принципи на Монтесори, е необходимостта от взаимно уважение. Децата трябва да чувстват, че са уважавани, когато чувстват искрена връзка с родителите си, когато знаят, че допринасят, ще работят усърдно. Поради това има по-малко поведенчески изблици.

Разбира се, родителите трябва да посочат и естествените последици от нежеланото поведение. Децата естествено ще научат какво се случва, когато действат насилствено или когато съзнателно унищожат вещите си.

Освен това не е нужно да хвалите детето си всеки път, когато направи нещо. Децата естествено искат да учат, те не се нуждаят от награди за насърчаване на ученето. Ако ги хвалите постоянно, те ще станат възрастни, които вярват, че имат право на награда.

И ако, от друга страна, детето често е критикувано, то всъщност се научава как да съди другите. Ако едно дете често се хвали, то всъщност се учи как да съди другите

Мария Монтесори поставя подхода към възнаграждението и похвалата в областта на работата на детето и правенето на нещо и успешното му завършване. Само удовлетворението на детето от свършената работа е награда за него и то не се нуждае от допълнителна похвала. Уважавайте детето и когато сгреши, така по-бързо ще поправи грешките. Уважението, което всички ние, които се занимаваме с възпитанието на детето, изразяваме към него, е в основата на връзката, която ще доведе до отношението към околната среда в бъдеще.

8. Помогнете му да изостри естествените си сетива

От момента, в който детето поеме първата си глътка въздух, то използва всичките си сетива. Някои от тези сетива са по-силни от други и ще се развият допълнително с времето. Въпреки това, едно дете на възраст от 0 до 6 години е много по-добре адаптирано към допир, вкус, обоняние, зрение и слух от възрастните.

Бебетата например познават родителите си само по миризмата. За да изследват света, те слагат нещата в устата си.

Ето защо принципите на Монтесори подчертават необходимостта от естествени материали. Дърво, памучен плат и други естествени материали са за предпочитане пред пластмасата, която няма вкус и текстура. Монтесори класните стаи са пълни с естествени предмети с широка гама от цветове и текстури за подобряване на сетивата.

Децата се учат от това, което ги заобикаля. Средата, в която расте детето през първите три години от живота си, е от решаващо значение за цялостното му развитие. Детето "поема" неподбрани стимули от околната среда и научава за всичко, което го заобикаля.

9. Монтесори училища

В зависимост от възрастта на децата, периодът на работа често трябва да продължи два до три часа. Вместо да разделят работния период на по-кратки части, когато часът е по-дълъг, децата имат възможност да се концентрират върху една тема. По този начин децата могат да се съсредоточат върху това, което учат, и да му се насладят по-пълноценно. През тези периоди децата могат да работят със собствено темпо.

10. Разпознайте чувствителните фази

По време на развитието на детето има моменти, когато способността на индивида да събира и запазва информация или да овладява умение се увеличава драматично.

Като родител може да забележите, че децата ви започват да се интересуват все повече от езика – те започват да възпроизвеждат вашите говорни модели, за да развият собствения си глас. Като се научите как да разпознавате тези чувствителни периоди, можете да помогнете за развитието на вашето дете.

Учете детето да развива слуха, зрението и чувствата

Не можем да научим детето как да бъде художник, но можем да му помогнем да развие себе си: окото, което вижда; ръка, която слуша, душа, която усеща.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес