Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

10 полезни храни, които ядем грешно

05 февруари 2021, 14:12 часа

Често, когато приготвяме любимите си зеленчуци, забравяме, че топлинната обработка намалява съдържанието на витамини в тях. Оказва се, че не само готвим, но и консумираме грешно голяма част от полезните храни и така значително намаляваме благоприятния им ефект върху нашето тяло. Ето кои са топ 10 храните, които ядем неправилно:

Кисело мляко

Винаги след отварянето на киселото мляко изливаме течността, която се е събрала отгоре. Това е суроватката. Тя е богата на протеини, витамини, калций, фосфор и минерали. Не се препоръчва да я премахвате. Просто разбъркайте млякото и тя ще се смеси с него.

Не забравяйте, че при нагряване на ферментиралите млечни продукти всички полезни бактерии в тях умират. Следователно, когато приготвяте сос или просто заливате горещи ястия със заквасена сметана, трябва да сте наясно, че естественият пробиотик губи свойствата си.

Ягоди

Изобилието от хранителни вещества, витамин С и всички антиоксиданти, съдържащи се в ягодите, се изпаряват веднага щом откъснете тяхната дръжка. Премахнете я едва, след като сложите ягодата в устата си. Или по-точно отхапете ягодата до листенцето, което се намира в нейната горна част. Замразените ягоди на практика не съдържат никакви витамини и е по-добре да се откажете от покупката им.

Черен чай

Малко хора пият чист черен чай и предпочитат да добавят захар, мед, лимон или мляко. Именно с млякото пиенето на чай е не само безполезно, но и опасно. Когато чаят и млякото си взаимодействат, някои от полезните свойства на черния чай се разрушават, а катехините от него водят до затруднено храносмилане под въздействието на млечния протеин.

Броколи

Този зеленчук съдържа максимално количество витамини и минерали - витамин С, антиоксиданти и хлорофил. Всичко това обаче попада в тялото ни, ако го приготвяме на пара. Във всеки друг случай този зеленчук ще бъде полезен само за червата като фибри.

Домати

За доматите важи точно обратното. Оказва се, че те са много по-здравословни, ако се консумират след топлинна обработка, отколкото сурови. Ликопенът е фитонутриент, който предотвратява сърдечно-съдови, онкологични и възпалителни заболявания и се отделя по време на топлинна обработка. Идеалната опция е да изпечете доматите във фурна или на скара.

Аспержи

Същото се случва и при продължителна топлинна обработка на аспержи, особено при варене във вода. За да запазите всичките полезни свойства на този зеленчук, най-добре да го изпържите или да го приготвите на пара. Но ако все пак решите да го сварите, тогава в никакъв случай не изхвърляйте бульона.

Месо на грил

Месото, приготвено на въглища или грил, въпреки липсата на допълнителна мазнина, невинаги е полезно.  В коричката, която се получава при печене на скара, се съдържа вещество, провокиращо растежа на раковите клетки. Потъмняването на месото отвън не означава непременно, че то е напълно готово и отвътре. Затова не забравяйте да проверите това, преди да сервирате, за да избегнете хранително отравяне.

Чесън

Когато повърхността на скилидката е повредена, при контакт с въздуха, в в нея се образуват химически съединения, които могат да потиснат растежа на раковите клетки, бактериите и гъбичките. Затова не бързайте веднага да добавяте чесъна към ястията, които консумирате. Нарежете го и го оставете за 10 минути, за да се активират всичките му полезни свойства. И едва след това го добавете към салатата. 

Зърнени култури и боб

Необработените зърна на някои зърнени и бобови култури съдържат антиоксиданти фитати, които пречат на усвояването от организма на полезните витамини и минерали в тях. Преди да приготвите тези продукти, те трябва да се накиснат във вода за няколко часа. За предпочитане е да ги оставите цяла нощ във вода. Някои от фитатите ще се разпаднат и съответно преработката на зърнените и бобовите култури ще бъде много по-лесна.

Ленено семе

Ленените семена са много полезни за добавяне към салати или смутита, тъй като съдържат полезни омега-3 киселини и антиоксиданти. Полезните вещества се намират вътре в тях. Обикновено ленените семена навлизат в стомаха ни цели и често излизат от там в същата форма. Задължително е да се счукат преди консумация. 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес