Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

10 мита за настинката и грипа, в които трябва да спрем да вярваме

09 ноември 2024, 08:00 часа

Митовете за настинка и грип се разпространяват мълниеносно, поставяйки пред света недоразумения относно това как да се избегне инфекцията и как да се възстановите. Дойде време да развенчаем някои митове веднъж завинаги. Ето 10 често срещани мита, които трябва да бъдат разбити.

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

 

Човек настива, като му е студено

Още: Как да излекувате настинка по необичайни, но работещи начини?

Един от най-големите митове е, че самото студено време причинява настинки. Истината е, че студеното време няма да ви разболее – вирусите ще го направят. Въпреки това, тъй като хората са на закрито по-често през по-студените месеци, те създават ситуации на близък контакт, които улесняват предаването на вируса.

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

 

Грипните ваксини причиняват грип

Това е инактивирана форма на вируса. Така че човек няма да хване грип от самата ваксина. Някои хора може да почувстват болка или умора след това, но това не е нищо, свързано с грипа. По-скоро имунната система изгражда защитни сили.

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Лекар: Това е най-полезният мед при настинка и за успокояване на нервите

 

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Хранете настинка, гладувайте треска

Независимо дали имате обикновена настинка или грип, тялото ви се нуждае от енергия, за да може да се пребори с това състояние. Подхранването и хидратацията помагат на вашата имунна система да работи правилно. Следователно храненето с леки, балансирани ястия, както и пиенето на много течности е важно за повечето заболявания.

 

Още: Имунолог: Никога не правете това, когато сте настинали

Грипът се лекува само с антибиотици

Антибиотиците действат само при бактериални инфекции, а не срещу вируси като обикновена настинка и грип. Прекомерната употреба на антибиотици повишава антибиотичната резистентност. За вирусни инфекции почивката и хидратацията ще бъдат по-добро лекарство, без да забравяме антивирусните лекарства, ако са предписани.

 

Витамин С спира настинките

Въпреки че витамин С може да играе роля в поддържането на имунното здраве, той не предпазва от настинки. Витамин С може да съкрати продължителността на настинката, но далеч не е вълшебно лекарство за предотвратяването ѝ. Вместо това, добре подбраната диета е по-мощен начин за придобиване на имунитет.

 

Не трябва да спортувате при настинка

Упражненията, извършвани при лека настинка, не представляват никаква опасност, особено когато симптомите се появят като хрема. Тежките тренировки могат дори да удължат възстановяването, така че правете леки упражнения и слушайте тялото си.

 

Преболедуването повишава имунитета

Факт е, че имунната ни система помни определени вируси, но това не е причина да избягваме превантивните мерки. Редовните хигиенни практики като миене на ръцете и ваксиниране са наложителни, тъй като всяко излагане не гарантира имунитет и все пак може да представлява риск.

 

Горещите течности убиват вирусите на настинката

Топлите напитки действат успокояващо, но не премахват вируса. Топлите напитки са добри средства за разхлабване на слузта и също така хидратират страдащото тяло. Хидратацията работи добре с облекчаване на симптомите, но не премахва вируса.

 

Зелената или жълта слуз изисква антибиотици

Зелената или жълта слуз обикновено показва, че тялото се бори с инфекция. Това обаче не означава, че лицето трябва да приема антибиотици. Цветът всъщност е резултат от работата на имунните клетки и се случва както при вирусни, така и при бактериални инфекции.

 

Не сте заразни, ако се чувствате добре

Понякога човек може да бъде заразен, дори ако симптомите са изчезнали. Повечето вируси могат да се разпространяват, когато симптомите са изчезнали, затова внимавайте още ден-два след това.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес